• Poprzedni: Oreck
  • Następny: Aerialtronics
Data dodania: 29 listopada 2016

Acist Medical

Acist Medical dąży do perfekcji dzięki technologii FDM

Producent wyrobów medycznych zyskuje możliwość wytwarzania skomplikowanych części produkcyjnych

„Istnieje wiele korzyści ze stosowania części wykonanych dzięki technologii FDM, lecz wymaga to zmiany naszego nastawienia”.

Dave Scott, Acist Medical Systems

Acist (Advanced Contrast Imaging System Technology) to producent wyrobów medycznych, specjalizujący się w systemach wstrzykiwania kontrastu w dziedzinie kardiologii i radiologii. Produkty firmy Acist umożliwiają wprowadzenie barwnika do układu naczyniowego, aby umożliwić lekarzom zobrazowanie anatomii pacjentów.

Firma Acist, której siedziba główna mieści się w Eden Prairie w stanie Minnesota, obecna jest w środowiskach klinicznych w ponad 40 krajach. Misją firmy jest dążenie do uzyskania perfekcyjnego obrazu poprzez opracowanie i wytwarzanie nowych technologii medycznych, które poprawiają kontrolę i ułatwiają pracę.

NAJLEPSZE ROZWIĄZANIA W ZASIĘGU RĘKI

Firma Acist wykorzystuje technologię FDM (Fused Deposition Modeling) firmy Stratasys w celu zwiększenia wydajności – nie tylko w zakresie szybkiego prototypowania. Dave Scott, kierownik ds. inżynierii produkcji firmy Acist, mówi:

„Nie wybraliśmy tylko jednej ścieżki stosowania technologii FDM. Korzystamy z niej wszędzie: do produkcji osprzętu, przeprowadzania testów funkcjonalnych, wzornictwa przemysłowego oraz części do użytku końcowego. Chcemy, aby w naszych urządzeniach wprowadzanych na rynek było jak najwięcej części FDM. Technologia FDM umożliwia tworzenie części o większej złożoności formy i funkcjonalności niż w przypadku tradycyjnych metod”.

WPROWADZANIE UWAG OD UŻYTKOWNIKÓW

Firma Acist utrzymuje stały kontakt z operatorami maszyn, ponieważ opracowanie niektórych ulepszeń jest niemożliwe przed wprowadzeniem urządzeń do użytku szpitalnego. Przykładowo: operatorzy wskazali potrzebę podłączenia wielu typów przetworników do tej samej maszyny oraz możliwości szybkiego przełączania między przetwornikami. Aby rozwiązać ten problem, firma Acist szybko zaprojektowała odpowiedni element z zastosowaniem oprogramowania CAD, a następnie wydrukowała za pomocą drukarki 3D Dimension funkcjonalne części, które mogły być wysłane w dowolne miejsce na świecie do praktycznego użytku. Firma Acist kładzie nacisk na fakt, że części, które można z łatwością zaprojektować i wydrukować z użyciem technologii FDM, byłyby bardzo trudne do osiągnięcia w przypadku tradycyjnych metod.

MODERNIZACJA SYSTEMÓW WSTRZYKIWANIA “EMPOWERCTA”

Firma Acist niedawno wprowadziła modernizację niskociśnieniowego systemu wstrzykiwania EmpowerCTA. W nowym wyświetlaczu systemu EmpowerCTA zastosowano 36 części, spośród których siedem stanowiły części FDM, stanowiące element sprzedawanego systemu. Wykonana w technologii FDM obudowa produktu jest równie atrakcyjna, co obudowa z formowanego tworzywa. Technologia FDM umożliwiła firmie Acist zmianę sposobu projektowania produktów poprzez wprowadzenie części oraz konstrukcji o wyższym poziomie złożoności. To podejście byłoby niemożliwe przy tradycyjnych metodach produkcji takich jak formowanie wtryskowe. Dokładniej rzecz biorąc, gdyby nie technologia produkcji przyrostowej FDM, zamiast tych siedmiu części uzupełniających konstrukcję wyświetlacza konieczne byłoby zastosowanie 15 części – co oznacza ponad dwa razy więcej elementów do wyprodukowania i składowania. Firma Acist zaprojektowała części wykonane w technologii FDM dookoła elementów obrabianych maszynowo, płytek obwodów oraz układów scalonych, aby zoptymalizować możliwości produkcyjne. Przed przejściem do etapu formowania i obróbki części konieczny jest solidny, sprawdzony projekt. Technologia FDM umożliwia firmie Acist wytwarzanie niewielkich serii, które mogą być sprawdzone przez operatorów, przed rozpoczęciem tworzenia kosztownych form produkcyjnych.

ŁATWIEJSZE ZARZĄDZANIE

Dzięki technologii FDM zasoby firmy Acist mieszczą się w pliku na serwerze. Nie ma konieczności zarządzania przestrzenią półkową lub relacjami z dostawcami. Jeśli część wykonana w technologii FDM zepsuje się – nawet pięć lat później – firma Acist może po prostu wydrukować część zamienną za pomocą systemu produkcji 3D Fortus lub drukarki 3D Dimension. Dave Scott uważa to za „najwyższy stopień wyszczuplenia produkcji”.

SZYBKIE PROTOTYPOWANIE I NIE TYLKO

Acist Medical Systems kontynuuje badanie możliwości technologii FDM w zakresie poprawy kreatywności i wydajności oraz redukcji kosztów we wszystkich aspektach produkcji. Żadna inna metoda nie jest w stanie tak łatwo poradzić sobie ze złożoną geometrią oraz błyskawicznie tworzyć części gotowe do wprowadzenia na rynek. Ta technologia pozwoliła firmie Acist utrzymać się w czołówce najnowocześniejszych firm w sektorze medycznym.

„Dzięki technologii FDM oszczędzamy czas i pieniądze we wszystkich obszarach naszej działalności. Zainwestowaliśmy w tę technologię bardzo wiele i teraz praktycznie nią żyjemy. Stosowanie części wykonanych dzięki technologii FDM zapewnia mnóstwo korzyści, lecz wymaga zmiany nastawienia”, twierdzi Dave Scott.

Galeria zdjęć