• Poprzedni: Bianchi Bikes
  • Następny: Digital Mechanics
Data dodania: 29 listopada 2016

Adidas

Adidas wkracza w przyszłość dzięki drukarkom 3D pracujących w technologii PolyJet

Możliwości drukowania na wielu różnych materiałach systemu Objet Connex sprawiają, że Adidas jest w stanie testować obuwie na wczesnym etapie procesu projektowania, co z kolei przyczynia się do powstania znacznej przewagi konkurencyjnej

„Drukarka 3D Objet Connex umożliwia nam wytwarzanie modeli wysokiej jakości o doskonałej dokładności oraz szczegółowości detali w o wiele krótszym czasie”.

Olga Heidel, Grupa Adidas

Grupa Adidas, licząca ponad 170 spółek zależnych oraz 40 000 pracowników na całym świecie, dostarcza innowacyjne obuwie, odzież i akcesoria sportowe praktycznie w każdym kraju świata. Aby stale rozwijać swoją ofertę, ta 80-letnia firma, sprzedająca produkty marek Adidas, Reebok i TaylorMade, wykorzystuje najnowsze technologie do ciągłego usprawniania procesów projektowania, rozwoju oraz produkcji.

Firma ta, mająca siedzibę główną w Herzogenaurach (Niemcy), zainstalowała system druku 3D Objet500 Connex jako jedna z pierwszych na świecie. Grupa Adidas dostrzegła możliwości oferowane przez wielomateriałową technologie PolyJet, aby zwiększyć efektywność i dokładność swoich prototypów.

Wewnętrzne zapotrzebowanie na prototypy w różnych działach projektowych rosło w błyskawicznym tempie, zaś obszar roboczy starych drukarek 3D był niewystarczający. Co więcej, drukowanie z tylko jednego materiału przestało być wystarczające. „Teraz, dzięki systemowi Objet Connex500, weszliśmy w erę cyfrową”, mówi Olga Heidel, starszy menedżer ds. rozwoju prototypów firmy Adidas.

Możliwość drukowania modeli z wielu różnych materiałów, w tym kompozytowych materiałów cyfrowych tworzonych na bieżąco, umożliwia Grupie Adidas przeprowadzanie testów funkcjonalnych na wczesnym etapie procesu projektowania i rozwoju. Prowadzi to do ogromnych oszczędności czasu i powoduje znaczną przewagę nad konkurencją.

W przeszłości wszystkie prototypy Adidas były tworzone ręcznie przez 12 techników, z zastosowaniem specjalnych narzędzi do modelowania każdego złącza i zagięcia, zgodnie z danymi 3D. W systemie Objet Connex do tworzenia modeli 3D wystarczą dwie osoby.

WIĘKSZA SZYBKOŚĆ I PRECYZJA

Grupa Adidas drukuje modele praktycznie przez cały czas, by sprostać wysokiemu zapotrzebowaniu na prototypy. Szybkość drukarki 3D Objet Connex umożliwia błyskawiczną realizację koncepcji projektowej, jednocześnie spełniając wymagania klientów. Błędy mogą być natychmiastowo wykrywane i eliminowane.

Drukarka 3D Objet Connex drukuje warstwy o grubości 16 mikrometrów, dzięki czemu modele przez nią wytwarzane zapewniają wysoki poziom dokładności i jakości powierzchni oraz doskonale obrazują produkt końcowy. Szeroki zestaw kolorów, które można dowolnie połączyć, zapewnia Grupie Adidas możliwość precyzyjnej i wiernej symulacji podeszew zewnętrznych butów do biegania. Modele są bardzo realistyczne bez dodatkowej obróbki.

Przykładowo, w kategorii butów do piłki nożnej, modele 3D Objet Connex są stosowane do modelowania projektów oraz testowania trakcji na wczesnym etapie procesu rozwoju i projektowania. Modele standardowych podeszew do biegania są drukowane, aby sprawdzić dopasowanie i zmiany w projekcie.

Steffen Scherer, technik Grupy Adidas odpowiadający za tworzenie prototypów, mówi: „Zapotrzebowanie na prototypy ze strony naszych wewnętrznych klientów jest niezwykle wysokie. Drukujemy przez cały czas i zapewniamy 24-godzinną dostawę. Modele mogą teraz być ocenione i zatwierdzone w ciągu zaledwie jednego lub dwóch dni, co w porównaniu z wcześniejszym procesem produkcji stanowi oszczędność czterech do sześciu tygodni. W związku z tym możemy szybciej wprowadzać produkty na rynek”.

Galeria zdjęć