• Poprzedni: Acist Medical
  • Następny: Targi Formnext 2016
Data dodania: 29 listopada 2016

Aerialtronics

Dron zaprojektowany z zastosowaniem urządzeniu uPrint

Drukarki 3D przyczyniają się do redukcji kosztów rozwoju firmy Aerialtronics i ułatwiają się dostosowanie do potrzeb rynku

„Technologia druku 3D pomogła nam udoskonalić projekt drona Altura Zenith oraz w znacznym stopniu przyspieszyć jego rozwój przy dużo niższych kosztach, niż w przypadku tradycyjnych metod”.

Joost Hezemans, główny projektant Aerialtronics

Systemy bezzałogowych statków powietrznych do zastosowań cywilnych to dziś jedna z najbardziej przełomowych technologii. Holenderska firma Aerialtronics, która ma na koncie już ponad 200 wprowadzonych do użytku statków powietrznych, obecnie przygotowuje się do wprowadzenia nowych systemów do wielu zastosowań, od inspekcji i mapowania infrastruktury, przez monitorowanie zwierząt hodowlanych, aż po kreatywne filmowanie do celów reklamowych i marketingowych.

Największe wyzwanie stojące przed firmą tak małą jak Aerialtronics, która liczy zaledwie 35 pracowników, to opracowanie systemów spełniających wymagania wielu różnych sektorów przemysłu, bez zbytniego dzielenia swoich zasobów między wiele rożnych projektów.

„Opracowaliśmy koncepcję na bazie standardowej platformy, która umożliwia dostosowanie do poszczególnych klientów i zastosowań”, wyjaśnia Joost Hezemans, główny projektant Aerialtronics.

Tym elastycznym produktem jest właśnie Altura Zenith – system o specjalnie dopasowanych opcjach, takich jak liczba silników napędowych, udźwig, czas lotu oraz wersje wymaganych elementów oprogramowania. Inne elementy, które mogą być dostosowane, to np. obudowy silników czy osłony do instalacji sprzętu lub oprogramowania. „Nawet opracowanie tych nielicznych wariacji wymagało wielu iteracji oraz modeli prototypu”, twierdzi Hezemans – „Proces był powolny i kosztowny”.

Aby zmniejszyć czas rozwoju oraz ograniczyć koszty, firma Aerialtronics postanowiła poszukać rozwiązania szybszego i tańszego niż outsourcing. Firma przeprowadziła instalację drukarki 3D uPrint SE Plus w ścisłej współpracy z firmą Stratasys.

50% PRZYSPIESZENIE PRAC BADAWCZO-ROZWOJOWYCH

Hezemans twierdzi, że przejęcie kontroli nad drukowaniem 3D pozwoliło firmie Aerialtronics gwałtownie przyspieszyć terminy realizacji oraz ograniczyć czas trwania badań i rozwoju o 50%.

„Przypadł nam do gustu komfort obsługi oraz to, że projekty CAD mogą być wprowadzane bezpośrednio do drukarki 3D. Do tego materiał ABSplus charakteryzuje się odpowiednią wytrzymałością i masą do tworzenia latającego prototypu”.

Hezemans dodaje, że ABSplus doskonale sprawdza się w przypadku niestandardowych części. „Przykładowo silniki mogą generować dużą ilość ciepła, więc bardzo ważne jest stosowanie materiału o wysokiej odporności termicznej oraz odpowiedniej wytrzymałości i masie. Mocowania silnika z ABSplus mają wszystkie te właściwości.”

SZYBUJĄCE CZĘŚCI Z DRUKARKI 3D

Choć główna platforma Altura Zenith wykonana jest z włókna węglowego, firma drukuje na żądanie również części do użytku końcowego o zróżnicowanych wymiarach oraz innych danych. Najczęściej drukowane części to obudowy wyposażenia czujników o różnej wielkości, systemy łączności wideo oraz GPS, a także różnorodne osłony przewodów i elementów elektronicznych.

Dzięki drukowaniu 3D projektanci oraz inżynierowie zyskują więcej czasu na dopracowanie komponentów. „Drukarka 3D uPrint pozwala nam dostosować projekt w ciągu jednego dnia, wydrukować w nocy nowe części, przetestować go, wprowadzić dodatkowe usprawnienia oraz dzień później wydrukować nowy model do przetestowania”, mówi Hezemans. „Ten proces sprawia, że procesy przechodzą pięć do dziesięciu iteracji więcej niż wcześniej. Dzięki technologii druku 3D znacznie poszerzyliśmy możliwości wytwarzania, prezentacji oraz oblatywania projektów, w wyniku czego nasze produkty są o wiele lepsze niż wcześniej”.

„Technologia druku 3D pomogła nam udoskonalić projekt drona Altura Zenith oraz w znacznym stopniu przyspieszyć jego rozwój przy dużo niższych kosztach, niż byłoby to możliwe w przypadku tradycyjnych metod”, kontynuuje Hezemans. Dodaje, że drukarki 3D uPrint umożliwiły spełnienie wymagań personalizacji, stawianych przez szeroką grupę odbiorców.

ZASTOSOWANIA? NIEOGRANICZONE

Dzięki technologii druku 3D małe firmy takie jak Aerialtronics mogą konkurować na skalę międzynarodową poprzez znaczące usprawnienie procesów, które wcześniej były niezwykle czasochłonne i kosztowne. Zastosowanie druku 3D w produkcji bezzałogowych statków powietrznych zapewnia nie tylko oszczędności dla klientów, lecz również pozwala zarabiać poprzez ich wdrożenie.

Zakres i możliwości dronów dostępnych na rynku prowadzą do głębokich zmian, nie tylko w zakresie systemów transportu. Statki powietrzne Aerialtronics są już stosowane przez policję, służby ratownicze, przedsiębiorstwa użyteczności publicznej i inne organizacje.

Firma współpracuje również z amerykańskimi agencjami Federal Aviation Administration i Civil Aeronautics Administration w celu zapewnienia pełnego zrozumienia wpływu zdalnie sterowanych statków powietrznych na gospodarkę oraz opracowania przepisów i wytycznych gwarantujących skuteczne stosowanie dronów w wielu różnych branżach.

Galeria zdjęć