• Poprzedni: BIBUS MENOS PARTNEREM BIGREP
 • Następny: PRODUKCJA ADDYTYWNA W TECHNOLOGII SLS w obliczu kryzysu epidemiologicznego COVID-19
Data dodania: 29 maja 2020

BIBUS MENOS podczas pandemii SARS-CoV-2

BIBUS MENOS, jak wiele innych firm, stanęło do walki podczas trwającej pandemii SARS-CoV-2
Dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji #DrukarzeDlaSzpitali dostarczając przyłbice ochronne placówkom medycznym.
W niekrótkim czasie dołączyli do nas:
 • Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, który wspólnie z nami wykonywał wydruki ramek do przyłbic na posiadanej maszynie EOS FORMIGA P 110,
 • Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, która zakupiła i dostarczyła arkusze folii na szybki ochronne,
 • oraz firma INTEGART POLSKA z siedzibą w Chwaszczynie, która wykonała cięcie arkuszy na szybki do przyłbic.

Epidemia na nowo odkryła technologie przyrostowe, druk 3D stanął na pierwszej linii frontu podczas walki z koronawirusem.
Dużą zaletą druku 3D jest szybka reakcja na aktualne zapotrzebowanie. Tradycyjne metody produkcyjne wymagają czasu na wytworzenie formy wtryskowej, przygotowanie oprzyrządowania, skonfigurowanie procesu produkcyjnego. Druk 3D możemy rozpocząć w każdej chwili, potrzebujemy jedynie dostępu do maszyny, materiału oraz pliku bryły przestrzennej. Sprawiło to, że w szybkim czasie mogliśmy przystąpić do krótkoseryjnej produkcji ramek do przyłbic.

Foto: Tarakum Photography www.tarakum.pl

Cała akcja rozpoczęła się dla nas 20 marca, kiedy zaobserwowaliśmy poważny problem dostaw niezbędnych środków ochrony do placówek medycznych w naszym kraju. Zdecydowaliśmy się na charytatywną pomoc przy wytwarzaniu przyłbic z zasobów, które oferujemy – wydruki 3D.

Wybraliśmy do tego nasze dwie niezawodne drukarki 3D:

Obie maszyny opierają się na technologii SLS – selektywnym spiekaniu laserem proszków polimerowych.

Foto: Tarakum Photography www.tarakum.pl

Materiał, z którego na co dzień korzystamy – poliamid PA2200 – okazał się strzałem w dziesiątkę! Jest to biały poliamid PA12, który po wydruku posiada zbalansowane właściwości, charakteryzujące się wytrzymałością, sztywnością oraz dobrą odpornością chemiczną. Dodatkowo materiał jest biokompatybilny oraz posiada certyfikat do kontaktu ze skórą człowieka. To wszystko czyni go idealnym do zastosowań medycznych. Materiał nie powoduje uczuleń oraz może być poddany dezynfekcji i sterylizacji, dzięki temu drukowane przez nas ramki do przyłbic mogą być wielokrotnie wykorzystywane przy długotrwałym kontakcie ze skórą.

Na rynku znaleźć można wiele projektów ramek do przyłbic do wydruku w technologii FDM/FFF. Dział Badań i Rozwoju firmy BIBUS MENOS zmodyfikował ogólnodostępny projekt Prusa, pod rozwiązania, które posiadamy i oferujemy, dzięki czemu podczas jednej pracy maszyny mogliśmy zmieścić do 40 kompletów!

Foto: Tarakum Photography www.tarakum.pl

Jako Dział Drukarek 3D na co dzień zajmujemy się sprzedażą systemów do wytwarzania przyrostowego – drukarek 3D oraz usługami wydruków 3D. Standardowe zamówienia wpadają do nas każdego dnia, dlatego nie mogliśmy sobie pozwolić na całkowite zaprzestanie naszej codziennej pracy i przestawienie się jedynie na wydruk ramek do przyłbic. Musieliśmy patrzeć globalnie i również walczyć o naszą firmę! W przerwach drukowaliśmy część ramek do przyłbic, a kolejną otrzymywaliśmy od partnera, z którym wspólnie organizowaliśmy nie jedno wydarzenie – Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia. W swoim parku maszynowym posiadają drukarkę 3D EOS FORMIGA P110 drukującą w technologii SLS z materiału PA2200.

Foto: Tarakum Photography www.tarakum.pl

Foto: Tarakum Photography www.tarakum.pl

W temacie szybek ochronnych do przyłbic nadeszła z pomocą Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, która zakupiła niezbędne arkusze folii PVG. Następnie trafiliśmy na niesamowitego człowieka – Pana Mirosława Jankowicz – z firmy INTEGART POLSKA z siedzibą w Chwaszczynie, który pociął je pod nasz projekt.

Foto: Tarakum Photography www.tarakum.pl

Prowadzona przez nas akcja trwała 2 miesiące, w tym czasie udało nam się dostarczyć ok. 800 sztuk przyłbic. Sprzęt trafił do:

 • Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku,
 • Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie,
 • Szpital Kielecki im Św. Aleksandra,
 • Copernicus Gdańsk,
 • POZ Banino,
 • Miejska Stacja Pogotowia Ratunkowego Gdynia,
 • Szpital Specjalistyczny im. Floriana Ceynowy w Wejherowie,
 • Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach,
 • Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej,
 • Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa,
 • Szpital Miejski Św. Jana Pawła II w Elblągu,
 • Szpital Specjalistyczny Św. Wojciecha Gdańsk-Zaspa,
 • MAWIKO Ośrodek Leczenia Nerwic Chojnice,
 • Oddział Psychiatryczny dla Młodzieży w Chojnicach,
 • Mazowieckie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku,
 • Zakład opiekuńczo – leczniczy. Oddział psychiatryczny i długoterminowy w Kraszewie Czubaki,
 • Zespół Ratownictwa Medycznego na Helu,
 • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Gdańsku,
 • Lekarska Spółdzielnia Stomatologia Gdynia,
 • Centrum Stomatologiczne Pruszcz Gdański.

W międzyczasie detalicznie drukowaliśmy również adaptery filtrów. Na rynku jest wiele masek, półmasek, a medycy potrzebowali przejściówek do montażu uniwersalnego filtra DAR. W podobnym temacie wspieraliśmy również akcje #MaskaDlaMedyka, dostarczając wydrukowane przejściówki do masek Decathlon. Materiał, z którego wszystkie były wytwarzane to PA2200, który dawał nam całkowitą szczelność, o czym można przeczytać w naszym poprzednim wpisie: PRODUKCJA ADDYTYWNA W TECHNOLOGII SLS W OBLICZU KRYZYSU EPIDEMIOLOGICZNEGO COVID-19.

Galeria

Większość bieżących działań można było śledzić na naszym profilu społecznościowym , m.in. aktualne dostawy przyłbic do placówek medycznych oraz wywiad z cyklu „Strefa Dialogu” przeprowadzony przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną z naszymi specjalistami – Tomaszem Weis oraz Michałem Pęczek.

Jako firma BIBUS MENOS jesteśmy wdzięczni się, że mogliśmy przyczynić się do walki z koronawirusem SARS-CoV-2. Wyrażamy szacunek oraz podziękowanie wszystkim pracownikom medycznym, którzy na co dzień mierzą się z panującą sytuacją. Jednocześnie życzymy im przede wszystkim zdrowia i wytrwałości!

Galeria

Podziękowania od Mawiko