• Poprzedni: Pomorskie Dni Druku 3D Connectivity już 21 - 22 września
 • Następny: Druk 3D jako metoda wytwarzania osłon w branży rolniczej
Data dodania: 6 września 2021

ChickenBoards – deski elektryczne

zastosowanie technologii SLS z wykorzystaniem uniwersalnego materiału PA2200

ChickenBoards to projekt, dzięki któremu osoby totalnie zakręcone na punkcie longbordów mogą zamówić całkowicie dostosowaną do ich potrzeb deskę.

Adam Bury stale rozwija swoje produkty, poszukując najlepszych rozwiązań. Pośród nich znalazł się druk 3D, dzięki któremu wykonano boczne części obudowy napędu, zastosowano:
 

Zdjęcia przedstawiają zastosowanie technologii profesjonalnego druku 3D w tworzeniu prototypów jak i końcowego produktu przekładni zębatej, która zastosowanie znalazła w elektrycznym mountainboardzie o mocy 9500W.

Technologia SLS zasługuje tutaj na szczególną uwagę. Druk 3D ze spieczonego proszku poliamidu PA2200 umożliwia wytworzenie detali o bardzo skomplikowanym kształcie, wymagających niezwykłej precyzji i wytrzymałości, która jest wymagana przy tworzeniu tego typu przeniesienia napędu.

Wysoka precyzja wykonania zapewnia niezawodność, kulturę pracy oraz znacznie cichsze działanie względem metalowych odpowiedników, tym samym utrzymując niższą cenę wykonania niż wytwarzanie detalu na 5 osiowej frezarce cnc. Napęd składa się z dwóch identycznych przekładni, każda złożona z dwóch zębatek o zębie herringbone który niesie za sobą wiele zalet takich jak cicha praca czy samopozycjonowanie się kół zębatych względem siebie.

Przełożenie 13-55 pozwala na osiągnięcie prędkości około 55km/h zachowując przy tym wystarczającą ilość momentu obrotowego do jazdy w ciężkim terenie, całość jest napędzana dwoma silnikami bezszczotkowymi 6384 170kv, które operują na łącznym prądzie do 190A oraz napięciu 50V które dostarczane jest z wydajnego akumulatora litowo-jonowego.
 
Wydruki wykonano na niezawodnej drukarce przemysłowej

 • Trochę informacji od autora produktu o longbordzie:

  Nowy napęd do dechy gotowy, Gear drive zaprojektowany przeze mnie od projektu 3d do stworzenia realnego napędu. Baza to trampa infinity (albo vertigo), silniki APS 6384 170kv, mocowanie silnika frezowane na cnc aluminium 6mm pa6, Zielona obudowa to miękki druk 3d (wygłusza napęd), od frontu aluminiowa pokrywa, całość uszczelniona vringiem. W środku zębatki wykonane w technologii spieku sls zaprojektowane by stawały się integralną częścią felgi trampa hypa hubs, napęd na takich zębatkach ma już 1800km w desce kolegi i brak śladów zużycia. Całość chodzi bardzo cicho i płynnie (ciszej niż etoxx czy trampa) gwarantując przy tym dużo niższą masę całego napędu.
   

  – Adam Bury
  fb chickenboards
   

  Galeria zdjęć