• Poprzedni: Komponenty separatora oleju – wydruki 3D jako części finalne
  • Następny: Wydrukowani bohaterowie filmów animowanych
Data dodania: 21 czerwca 2021

Części do bolidu z PA2200

Od 2011 roku zespół wywodzący się z Politechniki Białostockiej – Cerber Motorsport – buduje samochody wyścigowe klasy Formuła Student. Regulamin zawodów stawia przed młodymi inżynierami specyficzne wymagania techniczne, co powoduje, że studenci muszą wykazać się dużą inwencją i kreatywnością.
 
Współpracujemy z Cerber od początku ich przygody bolidowej, drukując im różne części, dzięki którym możliwe jest przede wszystkim zmniejszenie wagi. Wykorzystywana do tego jest metoda SLS – selektywne spiekanie laserem proszków polimerowych. Wydruki bazują na uniwersalnym materiale PA2200.

W ostatnim czasie drukowanie 3D toczyło się nad dwoma modelami:
 

  1. KOLEKTOR DOLOTOWY zaprojektowany do pojazdu klasy Formuła Student. Zostanie on wykorzystany w pojeździe CMS-07. Model utworzono w oparciu o szereg badań i analiz numerycznych mających na celu zapewnienie równego napełniania cylindrów, dostarczenia jak największej masy powietrza dla silnika. Jego parametry geometryczne zostały dobrane tak, aby zapewniał oczekiwany kształt charakterystyki zewnętrznej. Jest to jeden z elementów, który ma na nią znaczący wpływ.
  2. ZBIORNIK PALIWOWY zaprojektowany został z szczególną uwagą na jego objętość, która została obliczona tak, aby pojazd był w stanie ukończyć wyścig wytrzymałościowy wykorzystując całą dostępną pojemność zbiornika. Dodatkowo jego konstrukcja zapewnia ciągły dostęp paliwa dla pompy nawet przy działaniu dużych przeciążeń bocznych.

Dzięki zastosowaniu technologii szybkiego prototypowania, w dotychczas zbudowanych przez zespół Cerber pojazdach, z sukcesem obniżono ich masę oraz odnotowano wzrost osiągów. Do niewątpliwych zalet technologii proponowanej przez BIBUS MENOS należy zaliczyć przede wszystkim możliwość wykonywania elementów o skomplikowanych kształtach oraz wykorzystania materiałów o różnych właściwościach.

Powiązane treści