• Poprzedni: Aurora
  • Następny: Innomia - Wykorzystanie produkcji addytywnej w chłodzeniu konformalnym
Data dodania: 19 stycznia 2017

Dana Corporation

Technologia FDM pomaga dostawcom produktów motoryzacyjnych w udoskonalaniu projektów

Technologia FDM pomaga dostawcom produktów motoryzacyjnych w udoskonalaniu projektów

„Wydanie kilku tysięcy dolarów na prototyp pozwala oszczędzić całe miesiące prac inżynierów”.

Bruce Vanisacker, Dana Corporation

WYZWANIE

Dana Corporation, dostawca części motoryzacyjnych pierwszego poziomu, jest odpowiedzialny za projektowanie komponentów zgodne z potrzebami klientów. Weryfikacja tych projektów, z użyciem prototypów wykonanych w drodze tradycyjnej obróbki oraz odlewania, wymagała tygodni lub nawet miesięcy, co kosztowało setki tysięcy dolarów. Koszty i wymagania czasowe znacznie ograniczały możliwość pracy z prototypami.

ROZWIĄZANIE

„Do momentu wytworzenia tradycyjnego prototypu można zainwestować ogromne ilości czasu i pieniędzy w projekt, który po prostu nie działa”, twierdzi Bruce Vanisacker, projektant Rapid Prototyping/CAE Services firmy Dana. Porównując technologię FDM do metod tradycyjnych dodaje: „FDM pozwala nam wyprodukować specjalistyczne funkcjonalne prototypy o wysokiej precyzji w ciągu zaledwie kilku dni. Po wydrukowaniu części mogą być zbadane ręcznie w celu określenia, na jakim etapie właściwie jesteśmy”.

Produkty firmy Dana to między innymi systemy filtracyjne montowane pod maską, układy chłodzenia, osłony mechanizmu różnicowego, przenośniki i obudowy. „Często trudno jest określić mając przed sobą tylko widok naszych złożonych zespołów na ekranie komputera, czy są zgodne z podstawowymi wymaganiami formy i dopasowania”, mówi Vanisacker. „Lecz w przeszłości, gdy prototypy były produkowane z użyciem tradycyjnych metod, wszystko trwało bardzo długo i było niezwykle kosztowne”. W poszukiwaniu lepszej metody firma Dana zaczęła badać inne opcje prototypowania.

„Wzięliśmy przekrój części ze wszystkich naszych działów i wysłaliśmy je do pięciu dostawców systemów szybkiego prototypowania”, dodaje Vanisacker. „Zdecydowaliśmy, że najlepsze części powstały z użyciem systemu Fortus, ponieważ były bardzo dokładne i o wiele wytrzymalsze, a do tego wyprodukowano je w wielu kolorach. FDM to bardzo przystępna i ekonomiczna technologia”.

Firma Dana przekonała się, że system Fortus pozwala wytwarzać w bardzo krótkim czasie precyzyjne prototypy złożonych zespołów, takich jak np. zaprezentowany układ sprzęgła. „W trakcie projektowania nadaliśmy kolory najważniejszym komponentom, aby je bardziej wyróżnić. Następnie wydrukowaliśmy prototypy w takich samych kolorach”, mówi Vanisacker. Firma Dana wykorzystuje technologię FDM nie tylko do wizualizacji. „Prototypy FDM są tak wytrzymałe, że w niektórych przypadkach używamy ich nawet do oszacowania parametrów danej części”.

Dzięki temu prototypowi sprzęgła wykazano, że wstępna koncepcja projektu nie pasowała do zastosowania. Odkrycie tego na wczesnym etapie projektowania pozwoliło firmie Dana uniknąć dalszych prac i kosztów. Pozwoliło to również przyspieszyć prace nad nowym projektem, który był już zgodny z wymagania klienta.

„Prototypy wykonane w technologii FDM stały się regularnym elementem naszego procesu rozwoju produktów, ponieważ ich produkcja zajmuje zaledwie kilka dni i kosztuje 1/10 tego, co tradycyjne metody obróbki i odlewania”, dodaje Vanisacker. „Wydanie kilku tysięcy dolarów na prototyp pozwala oszczędzić całe miesiące prac inżynierów”.

Galeria zdjęć