• Poprzedni: Rozpoczynamy webinaria Działu Druku 3D
  • Następny: Komunikat w sprawie koronawirusa
Data dodania: 20 marca 2020

Druk 3D podczas walki z koronawirusem SARS-CoV-2

W Polsce rozpoczęła się akcja #DrukarzeDlaSzpitali

Włochy są jednym z najbardziej dotkniętych krajów w trakcie panującej pandemii koronariwusa SARS-CoV-2. Borykają się z ogromnymi problemami dostaw niezbędnych produktów dla szpitali.
 
Na pomoc ruszył dziennikarz Nunzia Vallini, który zdobył informację na temat jednej z najpilniejszych potrzeb szpitali. Okazało się, że jedną z nich są wymienne zawory do układów oddechowych respiratorów.
 
Wspólnie z inżynierem Alessandro Romaioli oraz firmą Isinnova, należącą do Cristiana Francassi, stworzyli projekt zaworu, a następnie wykonali testowy wydruk 3D w technologii FDM, który osiągnął sukces! Kolejne wydruki były wykonywane w technologii SLS – w przeciągu 24h udaje się wyprodukować 100 sztuk!

Zawory obecnie są wykorzystywane w szpitalu w Brescii. Więcej informacji: https://3dprintingindustry.com/news/hospital-in-italy-turns-to-3d-printing-to-save-lives-of-coronavirus-patients-169136/
 
W czasach napiętych łańcuchów dostaw, jak i zagrożonej produkcji tradycyjnymi formami wytwarzania, DRUK 3D przychodzi z pomocą i odgrywa kluczową rolę, zwłaszcza w branży medycznej, z uwagi na materiały posiadające odpowiednie certyfikaty. Materiał przetwarzany w technologii SLS – PA2200/PA12 posiada certyfikat biozgodności oraz kontaktu z żywnością (dopuszczenie do kontaktu z żywnością zgodnie z dyrektywą europejską 2002/72/EC (z wyjątkiem wyrobów alkoholowych) oraz jest biokompatybilny (zgodnie z EN ISO 10993-1 i USP/level VI/121 °C). Ten materiał jest przystosowany do sterylizacji w autoklawie parowym, co jest niezwykle istotne w kontekście zachowania wymagań stawianych w medycynie.
 
W Polsce rozpoczęła się akcja #DrukarzeDlaSzpitali. Więcej: https://www.facebook.com/DrukarzeDlaSzpitali/
Koordynatorzy projektu szukają rozwiązań, w których można wykorzystać druk 3D.
Więcej informacji na: https://centrumdruku3d.pl/drukarzedlaszpitali-czyli-szczytna-incjatywa-polskiej-branzy-druku-3d/
 
BIBUS MENOS w pełni popiera akcję i zamierza wziąć w niej udział. Być może uda się nam wesprzeć służbę zdrowia w tym niezwykle trudnym okresie.