• Poprzedni: Virtual EOS Xperience Day 2020
  • Następny: Wydruk 3D anatomicznego modelu czaszki
Data dodania: 31 sierpnia 2020

DRUK 3D PRZY PRODUKCJI NARZĘDZI I FORM WTRYSKOWYCH

- technologia DMLS/SLM pozwala skrócić czas cyklu i zwiększyć efektywność procesu
Osoba kontaktowa
Michał Pęczek
Menedżer Produktu EOS
tel. kom.: +48 662 099 677

Wytwarzanie przyrostowe przy produkcji narzędzi oraz form wtryskowych

Druk 3D jest jedną z metod produkcji przemysłowej, która oferuje ogromną swobodę w projektowaniu i wytwarzaniu. Najbardziej złożone kształty mogą zostać zaprojektowane i wytworzone w najwyższej jakości, a także szybko i opłacalnie, nawet przy produkcji małoseryjnej. Proces ten zapewnia idealne rozwiązanie przy produkcji narzędzi oraz form wtryskowych.
 
W wielu gałęziach przemysłu, produkcja specjalistycznych narzędzi i części jest jednym z procesów wytwarzania, które pochłaniają największe ilości zasobów. Konwencjonalne procesy są zwykle drogie, czasochłonne oraz stawiają wysokie wymagania techniczne. Drukowanie 3D elementów metalowych na maszynach EOS jest najlepszym rozwiązaniem.

„Produkcja poprzez wytwarzanie przyrostowe wykazuje bardzo dobre efekty. Z sukcesem możliwe jest wydrukowanie chłodzących kanałów konformalnych we wkładkach form wtryskowych. Ciepło jest od teraz rozprowadzane o wiele szybciej. W rezultacie, cykl produkcyjny skrócił się z 14 do 8 sekund, zwiększając miesięczną produkcję o ponad 56 000 sztuk.” – EOS

Optymalizacja dzięki wykorzystaniu przemysłowego druku 3D w branży narzędziowej

Nasze rozwiązania wytwarzania przyrostowego łączą kontrolę temperatury oraz bezpośrednie kanały chłodzące i konformalne w narzędziach i wkładkach wtryskowych. Standardowo, kanały te mogą zostać wywiercone tylko w linii prostej w narzędziach, jednak poprzez druk 3D nawet najbardziej złożone kształty nie stanowią problemu, jako że części budowane są warstwa po warstwie na podstawie danych plików CAD. Dzięki temu ciepło jest rozprowadzone szybciej i bardziej równomiernie, a chłodzenie kieruje się wokół nagrzanych miejsc.

Korzyści z przemysłowego wytwarzania przyrostowego przy produkcji narzędzi:

  1. Drastyczne zredukowanie czasu cykli produkcyjnych, zwiększona produktywność.
  2. Dłuższa żywotność narzędzi.
  3. Precyzja wymiarowa części, podwyższona jakość oraz zmniejszone koszty jednostkowe współczynnik odrzuceń (powtarzalność procesów).

Niesamowite rozwiązania w przemyśle oponiarskim

Zdolność do produkcji nawet najbardziej złożonych struktur o wysokiej jakości i w krótkim czasie produkcyjnym oznacza, że druk 3D oferuje oczywiste korzyści przy wytwarzaniu form wtryskowych. Potencjał tego procesu ujawnia się przy konstruowaniu segmentów opon i ich skomplikowanych kształtów, które są podstawą wzoru bieżnika.

Korzyści z przemysłowego wytwarzania przyrostowego przy produkcji matryc:

  1. Osiągalne są niezwykle skomplikowane struktury.
  2. Krótkie czasy produkcji gwarantują znaczącą oszczędność czasu.
  3. Wydajne zużycie materiału, lepsza opłacalność: zamiast pozbywania się dużych ilości materiału, metal jest przetapiany tylko w koniecznych do tego miejscach.

Źródło: EOS GmbH
Tłumaczenie: BIBUS MENOS we współpracy ze Stefanem Szawarejko (Katedra Konstrukcji Maszyn i Pojazdów, Wydział Mechaniczny Politechniki Gdańskiej).

Powiązane treści