• Poprzedni: Chwytak pneumatyczny wykonany w technologii FDM przy użyciu systemu produkcyjnego Fortus
  • Następny: Nowa gama kolorów Stratasys
Data dodania: 29 lipca 2014

EOS: M290 zastąpi M280

14 maja 2014 roku na konferencji Rapid.Tech firma EOS zaprezentowała sukcesora systemu EOS M280 - wiodącego na rynku profesjonalnych zastosowań do spieku metalowego. EOS zaadoptował sprawdzone rozwiązania z M280, rozszerzył swoją ofertę produktów dedykowanych do aplikacji z metalu, jednocześnie wyznaczając nowe standardy w zakresie zarządzania jakością i kontroli.

Nowa drukarka 3D do metalu firmy EOS – M290

14 maja 2014 roku na konferencji Rapid.Tech firma EOS zaprezentowała sukcesora systemu EOS M280 – wiodącego na rynku profesjonalnych zastosowań do spieku metalowego. EOS zaadoptował sprawdzone rozwiązania z M280, rozszerzył swoją ofertę produktów dedykowanych do aplikacji z metalu, jednocześnie wyznaczając nowe standardy w zakresie zarządzania jakością i kontroli. Nowy system został zaprojektowany z myślą o seryjnej produkcji, optymalizacji uległ proces budowania elementów, w celu zwiększenia wydajności i efektywności. Pomimo wielu innowacji, zachowano centralne elementy przetwórcze, co zapewnia spójny proces i zachowanie stałej jakości pracy systemu.

Nowy EOS M290 oferuje kompleksowe monitorowanie zarówno systemu jak i procesu budowy elementów, co daje ogromne możliwości kontroli pracy i pełnej personalizacji charakterystyki docelowych wyrobów. W skrócie, pozwoli to na wytwarzanie elementów odpowiednich do zastosowań z szerokiego wachlarza wymagań . Wbudowana w komorę roboczą kamera umożliwia wizualną kontrolę procesu produkcyjnego poprzez archiwizację zdjęć z kamery i możliwość ich przeglądu. Kamera wykonuje zdjęcie każdej warstwy po ekspozycji lasera i po nałożeniu kolejnej warstwy. Jak i u poprzednika dostępne będzie oprogramowanie EOS ParameterEditor pozwalające na customizację parametrów pracy dla poszczególnych elementów, tj. czas ekspozycji lasera, szybkość lasera etc.

M290 posiada także nowy system filtrowania gazu obojętnego, co znacznie wpływa na żywotność filtrów. Nie zapomniano również o oprogramowaniu – PSW zostało zastąpione przez EOSPrint, które do tej pory było jedynie wewnętrznym oprogramowaniem maszyny, a teraz będzie instalowane na stacji roboczej. EOSTATE natomiast umożliwia łączenie się z drukarką 3D poprzez przypisany adres IP i bieżące monitorowanie pracy systemu. Dostęp do oprogramowania drukarki 3D będzie odbywał się także poprzez intuicyjny w obsłudze wyświetlacz dotykowy.

 

Galeria zdjęć