• Poprzedni: 1-2-3 Connex – nowa seria maszyn – najwyższa forma rozwoju druku 3D na świecie
  • Następny: Chwytak pneumatyczny wykonany w technologii FDM przy użyciu systemu produkcyjnego Fortus
Data dodania: 20 sierpnia 2014

FORMY 2.0 Wydrukowanie modelu na drukarce 3D to nie koniec możliwości

Drukarki 3D dają również możliwość wykonywanie precyzyjnych form silikonowych lub drukowanie form na maszynach przyrostowych. Biorąc pod uwagę koszty wkładki wykonanej z metalu tradycyjną metodą frezowania, oszczędzamy dzięki temu ogromną ilość czasu i pieniędzy.

Drukowanie form wtryskowych za pomocą drukarek 3D

Producenci od wielu lat zwiększają paletę materiałów dostępnych do wykorzystania na drukarkach 3D. Obecnie mamy możliwość wytwarzania elementów z materiałów które symulują lub mają zbliżone właściwości do materiałów docelowych. Serwisy oferujące usługi druku 3D spotykają się z tym problemem niemalże na co dzień, próbując dobierać materiały jak naj bardziej odpowiadające potrzebom klientów. Oczywiście są maszyny na rynku drukujące (czy już raczej produkujące) z rodzimych materiałów jak technologia SLS gdzie występuje popularny i wysoko wytrzymały Nylon®, ale coraz częściej pojawia się konieczność wykonania detalu z mieszanki dwóch tworzyw czy materiału, którego nie można zastąpić tworzywami dostępnymi na drukarkach 3D.

Odpowiedzią na takie zapotrzebowanie może być wykonywanie precyzyjnych form silikonowych lub drukowanie form na maszynach przyrostowych.

Pierwsza metoda jest znana, używana od wielu lat w małych i dużych firmach i polega na zalaniu silikonem modelu matki, który tworzy nam negatyw i pozwala na wytworzenie formy do wtrysku od kilkunastu do kilkudziesięciu detali z tworzywa docelowego. Do tego celu świetnie nadaje się technologia PolyJet umożliwiająca wykonanie akrylowego modelu matki z bardzo dużą precyzja wymiarową. Taki model podlega dalszej obróbce szlifowania i gładzenia w celu idealnego odwzorowania wymaganej powierzchni w formie. Skraca to proces wytworzenia krótkiej serii detali prototypowych lub produkcyjnych z kilkunastu dni do kilkudziesięciu godzin. Więcej przeczytacie na naszej stronie w zakładce zastosowania.

Druga metoda polega na wytworzeniu formy wtryskowej za pomocą drukarki 3D i wykorzystaniu jej do wtrysku mechanicznego, co pozwala na uzyskanie krótkiej serii produkcyjnej w czasie nawet kilku godzin.

Wydaje się to nieprawdopodobne, ale jak dowodzą próby prowadzone w firmie Ameryj Tool & Mould (zdjęcia poniżej) może być wykorzystywane na co dzień i pozwala na uzyskanie całkiem precyzyjnych wtrysków.

Oczywiście forma wydrukowana na drukarce 3D z akrylu (nawet o parametrach ABS’u jak prezentowany na zdjęciach) nigdy nie zastąpi narzędzia metalowego, ale coraz większe zindywidualizowanie produktów i duża konkurencja wymusza wprowadzanie wielu zmian (ulepszeń) w produkcie w całym cyklu jego istnienia i wymusza na producentach znaczne zwiększenie ilości części potrzebnych do budowy danego przedmiotu.

Sprawa dotyczy nie tylko producentów dóbr masowych ale i produkcji oscylującej w granicach setek tysięcy sztuk rocznie i tutaj pole do popisu dla drukarek 3D jest olbrzymie. Na poniższych zdjęciach przedstawiono wydruk wkładki formy (kolor zielony) z mieszanki materiałów RGD 515 i RGD535  wykonanej na maszynie firmy Stratasys Objet350 Connex. Wkładka zamontowana jest w formie i nawet bez żadnej obróbki powierzchni, co jest widoczne na zdjęciach, nadaje się do wtrysku krótkiej serii produkcyjnej. Dzięki odpowiedniemu doborowi technologii i umiejętnemu wykorzystaniu wtryskarki możemy uzyskać precyzyjne detale w ciągu kilku godzin.

Biorąc pod uwagę koszty wkładki wykonanej z metalu tradycyjną metodą frezowania, oszczędzamy dzięki temu ogromną ilość czasu i pieniędzy.

 

Praktyczne wykorzystanie drukarek 3D w przemyśle obróbki tworzyw sztucznych:

Galeria zdjęć