• Poprzedni: Formy silikonowe
  • Następny: Formy wtryskowe
Data dodania: 24 sierpnia 2015

Formy rozdmuchowe

Wytwarzanie form pod rozdmuch butelek jest teraz szybsze i tańsze.

Formy rozdmuchowe – drukowanie form rozdmuchowych na drukarkach 3D

Formy rozdmuchowe to proces produkcyjny, którego celem jest wytworzenie pustych w środku plastikowych elementów takich jak butelki czy inne opakowania. Wytwarzanie takich komponentów jest szybkie i efektywne, ale prototypowanie modelu formy rozdmuchowej już nie.

W przeszłości firmy z tej branży często omijały proces prototypowania swoich produktów z racji wysokich kosztów i czasu wytworzenia. Zarówno stworzenie takiej formy rozdmuchowej, jak i kontrola parametrów procesu wymaga dużej wiedzy. Mała zmiana w geometrii modelu, temperatury procesu lub ciśnienia, z jakim model jest rozdmuchiwany w formie, może dramatycznie wpłynąć na efekt końcowy. Prototypowanie pozwala konstruktorom na zatwierdzenie tych parametrów i przyspieszenie akceptacji wyglądu końcowego produktu. Wyróżniamy trzy rodzaje formowania: EBM (extrusion blow molding), IBM (injection blow molding) oraz ISBM (injection stretch blow molding).

Forma rozdmuchowa a technologie 3D

Technologie PolyJet oraz FDM pozwalają na produkcję elementów powstałych poprzez rozdmuchiwanie w krótszym czasie i tańszym kosztem. Dzięki naszym technologiom firmy mogą zaprojektować formę rozdmuchową, wyprodukować narzędzie i rozdmuchać produkt o właściwościach i jakości produktu końcowego we wszystkich trzech technologiach rozdmuchu.

Sprawdź naszą ofertę w dziale Drukowanie 3D

Galeria zdjęć