• Poprzedni: Nagroda dla najlepszego polskiego dystrybutora profesjonalnych systemów druku 3D
  • Następny: Pierwsza edycja Konferencji Pomorskie Dni druku 3D za nami!
Data dodania: 31 stycznia 2017

Guide3D

Drukarka 3D to cyfrowe rozwiązanie dla szablonów chirurgicznych

Drukarka 3D to cyfrowe rozwiązanie dla szablonów chirurgicznych

„Korzystanie z drukarki 3D firmy Stratasys zapewnia najwyższą skuteczność naszych szablonów chirurgicznych”.

Miri Keynan, Guide3D

Guide3D Ltd. to instytut dentystyczny, w którym opracowuje się zaawansowane technologie i procedury dla rynku implantów stomatologicznych. Zespół pracujący w Guide3D opracował inteligentne rozwiązanie do projektowania, które oferuje wiele technicznych możliwości w zakresie implantów stomatologicznych i szablonów chirurgicznych.

WYZWANIE

Zakończona sukcesem odbudowa uzębienia na implantach wymaga szczegółowego zaplanowania zabiegu, w którym jednych z elementów jest przygotowanie szablonów chirurgicznych.

Guide3D Ltd. uznaje się za eksperta w dziedzinie tworzenia szablonów chirurgicznych. Za pomocą drukowania 3D firma opracowała kompletne cyfrowe rozwiązanie do tworzenia szablonów chirurgicznych. W ramach szczegółowego planowania przed zabiegiem identyfikuje się takie istotne struktury jak nerw zębodołowy dolny lub zatoka, a także kształt i wymiary kości do umiejscowienia implantów, aby uzyskać wynik jak najbardziej zbliżony do przewidywanego.

Pacjenci często posiadają dwuwymiarowe zdjęcia rentgenowskie, takie jak zdjęcia ortopantomograficzne lub zdjęcia punktowe, które zostały zrobione przed zabiegiem. Wyzwaniem dla Guide3D była możliwość wykorzystania skanu z tomografii komputerowej z odpowiednim oprogramowaniem i rozwiązaniem umożliwiającym drukowanie 3D w celu uzyskania precyzyjnego i dopasowanego szablonu chirurgicznego.

Warunkiem pomyślnie przeprowadzonej procedury wprowadzania implantów stomatologicznych jest wystarczająca ilość kości w szczęce, a dodatkowo kość ta musi być odpowiednio mocna, aby utrzymać implant. Jeśli warunek ten nie jest spełniony, wymagany może być przeszczep kości. Celem Guide3D jest zapewnienie rozwiązania w zakresie drukowania 3D, które zaspokoi te potrzeby.

ROZWIĄZANIE

Oprogramowanie do symulacji komputerowych oparte na danych ze skanu z tomografii komputerowej umożliwia wirtualne umiejscowienie implantu w celu zabiegu. Umożliwia to dokładne uwzględnienie istotnych cech anatomicznych, jakości kości oraz właściwości implantu, co pozwala specjalistom na stwierdzenie, czy przeszczep kości jest potrzebny.

Modele oraz szablony chirurgiczne stworzone za pomocą drukarek 3D Objet Eden zostały wybrane przez chirurgów zajmujących się implantologią w celu ułatwienia odpowiedniego umiejscowienia implantów z uwzględnieniem okluzji i estetyki końcowej protezy.

Drukarka 3D Objet Eden okazała się najlepszym rozwiązaniem, które umożliwiło Guide3D zaprojektowanie i wydrukowanie szablonów chirurgicznych w większości przypadków stosowania implantów. Modele wytwarzane za pomocą drukarki 3D do medycyny i stomatologiimogą być poddawane sterylizacji na zimno, zawierać wyjątkowe drobne elementy, a także wyróżniają się doskonałym wykończeniem powierzchni – to wszystko, co jest konieczne do zapewnienia wysokiego stopnia dokładności wymaganej przez zespół Guide3D i stomatologów.

WYNIKI

Zabiegi chirurgiczne z zastosowaniem implantów stomatologicznych to procedura stomatologiczna, która jest najczęściej wykorzystywana w celu zastąpienia utraconych zębów.

Poprzez zastosowanie drukarki 3D Objet Eden, zespół z Guide3D przeprowadził pełny cyfrowy przepływ pracy w zakresie przygotowania szablonów chirurgicznych na miejscu w zakładzie i zaoferował większą różnorodność rozwiązań stomatologicznych dla swoich klientów. Nie ma już konieczności odrzucania zapytań lub zlecania ich realizacji firmom zewnętrznym. Teraz Guide3D może zrealizować każde zamówienie, które otrzyma.

Guide3D może obecnie swobodnie decydować się na przyjmowanie nowych klientów, ponieważ posiada większe możliwości, przy zachowaniu ścisłej kontroli swoich kosztów ogólnych. W ten sposób może rozwijać swoją działalność i wyprzedzać konkurencję o krok.

Galeria zdjęć