• Poprzedni: Life Mask – Maska inspirowana topologią twarzy
  • Następny: Virtual EOS Xperience Day 2020
Data dodania: 14 października 2020

Personalizowane, dopasowane ORTEZY i PROTEZY

- produkcja przy wykorzystaniu druku 3D
Firma EOS oferuje wszystko co jest niezbędne do produkcji ortez i protez - systemy, materiały, procesy i usługi. Technicy ortopedyczni oraz firmy medyczne czerpią korzyści dzięki tym rozwiązaniom, stabilnym procesom, a przede wszystkim doświadczeniem EOS na rynku.
Osoba kontaktowa
Michał Pęczek
Menedżer Produktu EOS
tel. kom.: +48 662 099 677

Dlaczego druk 3D jest bardziej opłacalny niż tradycyjne metody wytwarzania?

W przypadku konwencjonalnych procesów wytwarzania, modele muszą być ręcznie dostosowywane dla każdego pacjenta. Skutkuje to sporą liczbą etapów produkcji, co oznacza, że jest ona droga i czasochłonna. Jeśli skupiamy się jednocześnie na dopasowaniu produktu do pacjenta oraz opłacalności, to wytwarzanie poprzez odlewanie, formowanie, modelowanie i frezowanie szybko osiąga swoje granice.

Wytwarzanie przyrostowe – druk 3D – oferuje maksymalne korzyści dla pacjentów i producentów. Sam proces opiera się na indywidualnych danych ze skanowania każdego pacjenta, dzięki czemu wydrukowane ortezy i protezy są optymalnie dopasowane zarówno pod kątem anatomii jak i wymagań.

Wykorzystywane do tego są drukarki 3D pracujące w technologii selektywnego spiekania laserowego (metoda sls), przetwarzające poliamid PA1101.


„Zadaniem ortez i protez jest osiągnięcie lepszej mobilności przez użytkownika. Każdy pacjent posiada inną anatomię ciała, zwyczaje oraz potrzeby terapeutyczne. Rozwiązania oferowane przez firmę EOS z sukcesem łączą proces szybkiego prototypowania (wytwarzania) wraz z optymalnym komfortem pacjenta.” – EOS GmbH

Korzyści drukowanych 3D ortez i protez:

  1. Praktycznie nieograniczony potencjał personalizacji ortez i protez w kwestii projektowania i funkcjonalności
  2. Optymalny komfort pacjenta: lekka i stabilna konstrukcja pomimo skomplikowanych struktur
  3. Równowaga ekologiczna – mniejsze zużycie materiału, wykorzystanie pozostałości w ponownych procesach
  4. Możliwe jest szybkie wprowadzenie koniecznych regulacji w projekcie, np. dla dzieci, które wciąż rosną
  5. Zwiększony komfort poprzez integrację funkcjonalności: większa elastyczność, oddychające konstrukcje, design itd.
  6. Szybki, zdigitalizowany proces: od skanowania do gotowego produktu

Innowacyjność Mecuris - wytwarzanie protetycznej stopy na żądanie

Mecuris oferuje cyfrową platformę dla pacjentów, lekarzy, zakładów ortopedycznych i dostawców medycznych. Używając przekazanych im danych, zapewniają kontraktową produkcję protez na systemach firmy EOS.

Dostosowana do potrzeb protetyczna stopa pozwala na naturalny chód. Proces wytwarzania przyrostowego znacząco zmniejsza czas realizacji zamówienia, osiąga maksymalny komfort i pozwala na spersonalizowaną konstrukcję.

Innowacyjność Ottobock - produkcja seryjna spersonalizowanej ortezy stopy

Od 2015 roku Ottobock korzysta z rozwiązań firmy EOS do produkcji i sprzedaży ortez. Jako pierwszy na świecie dostawca usług druku 3D do technologii ortopedycznej, firma pracuje ściśle i z sukcesem z technikami ortopedycznymi, aby wytwarzać produkty w ich imieniu.

Wynik: ortezy wykonane przez Ottobock cechuje szeroki zakres optymalizacji, na przykład w kwestii masy, oddychalności, konstrukcji i potencjału personalizacji.

Innowacyjność Andiamo - perfekcyjnie pasujące ortezy dla dzieci

Brytyjska firma Andiamo używa systemów EOS do wykonywania, pasujących każdemu dziecku, ortez. Tradycyjnie, ortezy wykonywane są z wycisków gipsowych – ten proces jest wolny i pochłania dużo zasobów oferując przy tym mało możliwości dostosowywania do potrzeb.

Niektórzy pacjenci, szczególnie ci młodzi, którzy wciąż rosną muszą przechodzić przez tę procedurę wielokrotnie. Czas oczekiwania może trwać do sześciu miesięcy – w przypadku ortezy, może już ona nawet nie pasować, gdy jest gotowa do użycia. Wytwarzanie przyrostowe skraca czas oczekiwania do minimum. Używając skanu 3D ciała, dokładna i idealnie pasująca orteza jest wyprodukowana oraz dostarczona w ciągu tygodnia.

Źródło: EOS GmbH
Tłumaczenie: BIBUS MENOS we współpracy ze Stefanem Szawarejko (Katedra Konstrukcji Maszyn i Pojazdów, Wydział Mechaniczny Politechniki Gdańskiej).

Galeria zdjęć