- Strona główna
- Blog
- Podsumowanie II Edycji Małopolskich Dni Druku 3D
Podsumowanie II Edycji Małopolskich Dni Druku 3D
Dla nas wydarzenie to miało szczególne znaczenie, gdyż byliśmy jego partnerem strategicznym. Taka rola nie tylko podkreśla naszą pozycję jako lidera w dziedzinie dystrybucji zaawansowanych rozwiązań przemysłowych, ale również dała nam możliwość aktywnego udziału w kształtowaniu przyszłości wytwarzania przyrostowego w Polsce. Partnerstwo w wydarzeniu tej skali to dla nas nie tylko prestiż, ale przede wszystkim zobowiązanie do ciągłego wspierania rozwoju technologii, które rewolucjonizują produkcję, optymalizują koszty oraz wpływają na zrównoważony rozwój przemysłu.
Małopolskie Dni Druku 3D, to obecnie najbardziej merytoryczna konferencja dedykowana tej branży w Polsce. Została ona zorganizowana we współpracy Technology Applied z Grupą Azoty S.A., których zaangażowanie w rozwój nowoczesnych technologii produkcyjnych nie podlega dyskusji. Druga edycja zyskała na jeszcze większym znaczeniu, zarówno pod względem liczby uczestników, których było ok. 110 osób, jak i jakości prelekcji. Było to wydarzenie, które łączyło teorię z praktyką, oferując konkretne, biznesowe rozwiązania i studia przypadku.
Konferencja zgromadziła szerokie grono ekspertów z różnych branż, którzy dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem w trakcie 16 merytorycznych prelekcji, w pełni oddając bogactwo i wszechstronność technologii przyrostowych. Dyskusje te obejmowały nie tylko nowoczesne technologie, ale także praktyczne zastosowania, które mają realny wpływ na efektywność procesów produkcyjnych w wielu sektorach przemysłu.
W gronie prelegentów nie mogło zabraknąć naszego głosu. Agnieszka Ejsmont-Palińska, Project Manager w BIBUS MENOS, podczas swojej prelekcji zatytułowanej „Wysokowydajny druk w aluminium w technologii DMLS”, zaprezentowała nowatorskie podejście do produkcji komponentów z aluminium z wykorzystaniem technologii druku przyrostowego. W trakcie swojego wystąpienia, które miało miejsce w pierwszym bloku, omówiła kluczowe aspekty, które są istotne dla firm szukających sposobów na redukcję kosztów produkcji oraz optymalizację procesów. Przedstawiła najnowsze rozwiązania druku 3D z metalu, takie jak wielolaserowe systemy EOS M290-2, EOS M400-4 oraz EOS M300-4. Podkreśliła także znaczenie kluczowych czynników wpływających na pełną powtarzalność i wysoką jakość komponentów, co jest niezbędne w precyzyjnych branżach takich jak lotnictwo czy medycyna.
Prezentacja obejmowała również sposoby na optymalizację czasu i kosztów w procesach produkcji przy użyciu wytwarzania przyrostowego z metalu, wskazując na możliwości oprogramowania, które pozwala na redukcję struktur podporowych i tym samym obniżenie czasu i kosztów produkcji. Agnieszka szczegółowo omówiła moduły oprogramowania dla systemów przetopu proszków metali, takie jak Smart Fusion, Smart Monitoring oraz Volume Segmentation, które pozwalają na inteligentne monitorowanie procesu przetopu i automatyczne reagowanie na zmiany w czasie rzeczywistym, co znacząco poprawia jakość oraz efektywność produkcji.
Podczas swojej prelekcji podjęła również tematykę ekologiczną, omawiając nowe rozwiązania materiałowe zgodne z trendem Zero Waste oraz koncepcją zrównoważonego rozwoju. Wskazała na znaczenie tych rozwiązań w redukcji ilości odpadów produkcyjnych, ich ponownym wykorzystaniu oraz zwiększeniu efektywności energetycznej, co staje się coraz ważniejsze w dzisiejszym przemyśle.
Dodatkowo podczas pierwszego bloku tematycznego Małopolskich Dni Druku 3D, który poświęcony był materiałom i technologiom, uczestnicy mieli okazję zgłębić różnorodne aspekty związane z drukiem 3D – od nowoczesnych materiałów kompozytowych, ich sposób wytwarzania, przez recykling proszków, aż po optymalizację kosztów produkcji. Na szczególne wyróżnienie zasługuje prezentacja Jarosława Kozaka (Prezesa Technology Applied), w której bez tajemnic, na podstawie własnego doświadczenia, przestawił porównanie technologii oraz kosztów wytwarzania SLS vs. MJF.
Szczególnie ważnym elementem kolejnego bloku tematycznego była analiza nowych możliwości druku wielkoformatowego w lotnictwie oraz metody przyrostowe w produkcji masowej, które zmieniają dotychczasowy sposób wytwarzania komponentów. Warto wspomnieć o prezentacjach firm z branży lotniczej i kosmicznej – PZL Mielec a Lockheed Martin Company oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, które przedstawiły konkretne zastosowania części wytwarzanych technologiami przyrostowymi. Na przykładzie wydrukowanej z miedzi CuCrZr komory spalania, poruszono w prelekcji niezbędne kroki do spełnienia koniecznych norm oraz standardów podczas wykonywania elementów dla projektów Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Jest to niezwykle ważne przy tego typu realizacjach. Jesteśmy dumni, że urządzenia, które dostarczymy naszym klientom pozwalają na spełnianie tych norm.
Ostatni blok tematyczny Małopolskich Dni Druku 3D skupił się na zastosowaniach druku 3D w przemyśle, w tym wyzwaniom, możliwościom i przyszłości tej technologii. Polski producent drukarek 3D FFF/FDM – 3DGence przestawił praktyczne zastosowania druku 3D w przemyśle, ukazując potencjał tej technologii w optymalizacji produkcji. Wartością dodaną była również prelekcja DyeMansion, gdzie omówiono rolę post-processingu w adaptacji druku 3D do produkcji masowej, podkreślając wyzwania z nią związane i rolę w podnoszeniu jakości końcowych produktów. Duże zainteresowanie wśród słuchaczy zyskała firma Hydropress, gdzie Michał Adamczyk przestawił szanse i wyzwania związane z wykorzystaniem technologii DMLS w produkcji komponentów przemysłowych, szczególnie w kontekście hydrauliki siłowej, przy okazji nawołując do poszerzania wiedzy z zakresu wytwarzania addytywnego w MŚP. To tylko część prelekcji tego niezwykle interesującego bloku.
Podsumowując wydarzenie, Małopolskie Dni Druku 3D okazały się niezwykle wartościowym forum wymiany wiedzy i doświadczeń, które pokazuje, jak szeroko rozbudowany jest potencjał druku 3D w różnych branżach. Dla nas, jako BIBUS MENOS, udział w konferencji tego formatu ma ogromne znaczenie. Wierzymy, że takie inicjatywy są kluczowe dla zwiększania świadomości przedsiębiorstw i jednostek badawczych na temat potencjału technologii wytwarzania przyrostowego. Wydarzenia tego typu pozwalają firmom nie tylko na dostęp do najnowszych technologii, ale również na nawiązywanie kontaktów biznesowych oraz wymianę praktycznych doświadczeń z zakresu implementacji tych technologii w różnych procesach produkcyjnych.
Współpraca z liderami rynku oraz udział w tak prestiżowych spotkaniach utwierdza nas w przekonaniu, że technologie druku 3D mają ogromne znaczenie dla rozwoju przemysłu. Jesteśmy dumni, że mogliśmy być częścią tego wydarzenia, które nie tylko promuje nowoczesne rozwiązania, ale także kształtuje przyszłość polskiego przemysłu.