• Poprzedni: Wdrożenie SINTRATEC S2 w TI Fluid Systems
  • Następny: DNI DRUKU 3D 2023
Data dodania: 23 maja 2023

Relacja z DNI DRUKU 3D 2023

W dniach 28-31 marca 2023 roku odbyła się XV edycja DNI DRUKU 3D podczas Przemysłowej Wiosny
Targi STOM, zaraz po edycji z 2019, okazały się „rekordowe”, ponieważ w wydarzeniu można było odwiedzić 600 wystawców z 26 krajów na łącznie 7 halach, które zajmowały ok. 20 tys. m² powierzchni ekspozycji. Pojawiło się 19 tys. zwiedzających! Nie tylko same liczby świadczą o ich wielkości, najważniejsza jest jakość zdobytych kontaktów i wartość kontraktów wynikających z tych rozmów.

Z dnia na dzień zauważamy zmieniającą się rzeczywistość, odchodzi towarzyszące nam przez niespełna 2 lata zagrożenie związane z Covid-19. Na naszej drodze pojawiają się nowe wyzwania. Targi zdecydowanie odżyły po pandemii, a należy pamiętać, że są najlepszym miejscem do poznania innowacyjnych i aktualnych rozwiązań oraz podtrzymywania i nawiązywania świeżych relacji biznesowych.

W gwoli przypomnienia, Dni Druku 3D, to jedno z najważniejszych wydarzeń w Polsce i Europie, na którym prezentowane są najnowsze rozwiązania w dziedzinie druku 3D. Podczas trwania wydarzenia odbywają się liczne prezentacje, warsztaty, panele dyskusyjne oraz pokazy, w których uczestniczą zarówno przedstawiciele przemysłu, jak i naukowcy, inżynierowie oraz studenci.

Jako firma BIBUS MENOS mieliśmy okazję spełnić się w roli jednego z fundatorów wydarzenia oraz specjalistów goszczących zwiedzających na stoisku F-28, które było umiejscowione przy jednej z głównych alei. Uczestnicy wydarzenia mogli spotkać się z grupą naszych ekspertów – Agnieszką, Karoliną, Kasią, Tomkiem, Bogdanem i Darkiem, którzy odpowiadali na wszelkie pytania i przedstawiali szeroki zakres naszych usług. Dział Drukarek 3D od lat zajmuje się rozwojem innowacyjnych rozwiązań z zakresu technologii przyrostowych i wie jak ważne jest poznanie potrzeb klientów oraz zaoferowanie najlepszych możliwych rozwiązań. Dlatego też spotkanie z naszymi ekspertami jest zawsze doskonałą okazją do nawiązania owocnej współpracy oraz rozmów o możliwościach, jakie oferują technologie wytwarzania przyrostowego. Dzięki naszym klientom poznajemy ich bieżące problemy m.in. w zakresie produkcji, wytwarzania, prototypowania i wspólnie szukamy rozwiązania poprzez zastosowanie druku 3D, tym samym pogłębiając naszą wiedzę.

Podczas Dni Druku 3D odbyła się krajowa premiera dwóch nowych produktów naszych dostawców, które można było zobaczyć na naszym stoisku:

 

  1. SINTRATEC S3 – najnowszy moduł drukujący 3D szwajcarskiej firmy Sintratec. Drukarka 3D pracująca w technologii SLS posiada laser o zwiększonej 30-watowej mocy. S3 wraz z nowym MCU-220 o 190% razy większej pojemności (do 15,2 litra), staje się idealnym rozwiązaniem dla większych zakładów produkcyjnych i do produkcji seryjnej. Wszystko to dzięki zwiększonej produktywności i przepustowości.
  2. ELEMENT MP350 – jedno z urządzeń nowej serii drukarek 3D polskiego producenta 3DGENCE, pracujących w innowacyjnej technologii MDM. Drukarka przemysłowa przeznaczona do drukowania modeli przestrzennych z filamentu kompozytowego, w skład którego wchodzi proszek metalowy lub ceramiczny. Uzyskane w ten sposób detale określane są jako GREEN PART i poddawane są kolejnym etapom technologicznym obróbki termichemicznej.

3DGence ELEMENT MP350 otrzymał wyróżnienie w konkursie na najlepszy produkt, zaś firma BIBUS MENOS otrzymała podziękowanie za fundatora i aktywne wspieranie rozwoju imprezy targowej Dni Druku 3D oraz polskiej branży druku 3D. Dyplomy zostały odebrane podczas Nocnych Rozmów o Druku 3D.
 
Jest to dla nas ogromne wyróżnienie, ponieważ staramy się przedstawiać nowości pojawiające się na rynku Druku 3D na każdej edycji Dni Druku 3D. Cieszymy się, że nasza praca i ogromne zaangażowanie są doceniane podczas tak ważnych wydarzeń.

Nie zabrakło również rozwiązań w zakresie technologii FDM, na naszym stoisku można było się zapoznać z największym urządzeniem polskiego producenta 3DGENCE – INDUSTRY F421. Jest to przemysłowa drukarka 3D przeznaczona do produkcji gotowych elementów do zastosowań w produktach końcowych, funkcjonalnych prototypów oraz części zamiennych. Zaprojektowana do druku 3D z wysokowytrzymałych materiałów technicznych, takich jak ULTEM™, PEEK czy PC. Zapewnia przede wszystkim zgodność wymiarową i powtarzalność wydruków, co jest kluczowe zwłaszcza przy produkcjach seryjnych.
 
Kolejnym innowacyjnym urządzeniem 3DGENCE był Material Management System – rozwiązanie gwarantujące właściwe przygotowanie filamentów do procesu druku 3D. Odpowiednie warunki uzyskuje się poprzez wbudowaną suszarkę, zapewniającą zgodny z normą poziom wilgotności.
 
Połączenie tych dwóch systemów w produkcji przemysłowej daje najwyższą jakość wydruków 3D.

Zaprezentowaliśmy kilka ciekawych wielkogabarytowych wydruków 3D, które interesowały i przyciągały zwiedzających, zwłaszcza prototyp komory spalania silnika rakietowego wydrukowanej w technologii DMLS z miedzi na drukarce EOS M400. Element pokazywał pełen zakres możliwości technologicznych w zakresie druku 3D z metalu. Jest to ogromny skok do przodu w wytwarzaniu przyrostowym, zwłaszcza, że miedź jest pożądanym materiałem w branży lotniczej i kosmicznej.
 
Uwagę uczestników skupiał również kask hokejowy z personalizowanymi wewnętrznymi częściami wydrukowanymi w technologii SLS z materiału EOS TPU 1301. Elementy zostały poddane dodatkowej obróbce wykończeniowej DyeMansion, która wydrukowane przedmioty zmienia w produkty końcowe.

Dziękujemy i serdecznie polecamy Wiktora z BUONBAR, który codziennie gościł nas, zwiedzających jak i innych wystawców pyszną kawą i świeżymi lemoniadami!

Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim zwiedzającym za ich zainteresowanie, setki pytań, liczne rozmowy, dokładnie to wszystko wpływa na rozwój tej technologii, która jest jedną z najszybciej rozwijających się i innowacyjnych z dostępnych metod wytwarzania. Dziękujemy klientom, którzy zaufali nam kupując już dostępne rozwiązania z naszej oferty i powtórnie wracają po kolejne.
Dziękujemy organizatorom za kolejną edycję Dni Druku 3D, na których nie mogło nas już zabraknąć.
Wszyscy uczestnicy potwierdzają, że kontakt bezpośredni jest dla nich bardzo ważny, istotne jest to, aby tego typu wydarzenia miały miejsce.
 
Na koniec zapraszamy do przesłuchania wywiadu przeprowadzonego przez portal 3don.pl z Kierownikiem Działu Drukarek 3D – Tomaszem Weis.

Treści powiązane: