• Poprzedni: Najmniejsza drukarka 3D do metalu EOS M100 już w sprzedaży!
  • Następny: Aplikacje zaawansowane
Data dodania: 24 sierpnia 2015

Sposoby wykańczania modeli

By sprostać wymaganiom najbardziej wymagających klientów w zależności od zastosowanej technologii oferujemy różnego rodzaju sposoby wykończenia modeli.

By sprostać wymaganiom najbardziej wymagających klientów, w zależności od zastosowanej technologii oferujemy różnego rodzaju sposoby wykończenia modeli.

Prototypy wydrukowane w technologii PolyJet można po wytworzeniu szlifować lub piaskować (w zależności od wielkości detali i grubości ścianek), impregnować, lakierować oraz kleić.

W bardziej wytrzymałych modelach wykonanych w technologiach FDMlub SLS z tworzyw termoplastycznych oprócz piaskowania, klejenia i lakierowania można również w nich gwintować oraz wiercić.

Klejenie modeli dzielimy na trzy rodzaje: adhezywne, rozpuszczanie/nadtrawianie powierzchni oraz termiczne. W klejeniu adhezywnym łączymy elementy ze sobą, używając na powierzchni klejonej medium np.: cyjanoakrylu (kropelka) lub żywic epoksydowych. Metoda ta szczególnie zalecana jest przy klejeniu modeli akrylowych. Rozpuszczanie powierzchni klejonej sprawdza się w modelach wydrukowanych z ABS-u. Do tego celu używamy acetonu, który bardzo szybko trawi powierzchnię ABS-u. Ostatnią metodą klejenia jest zgrzewanie gorącym powietrzem elementów klejonych. Sklejając model tą metodą, otrzymujemy jednorodny model, ale jest to bardzo precyzyjny proces i nie może być stosowany na wszystkich rodzajach geometrii, gdyż łatwo można przypalić klejony materiał.

Impregnowanie modeli dodatkowo uszczelnia modele, dzięki czemu możemy testować nasze koncepcje pod kątem wodoszczelności projektu lub sprawdzenia przepustowości gazów. Modele można zaimpregnować żywicą epoxydową lub w kąpieli w oparach acetonu nadtrawiając powierzchnię ABS-u.

By zwiększyć estetykę modelu lub przygotować go pod lakierowania, stosuje się techniki wygładzania powierzchni modeli. Wyróżniamy tu piaskowanie modeli w piaskarce, gdzie model zostaje wygładzony pod wpływem uderzeń ścierniwa pod ciśnieniem. Drugą, dokładniejszą i czasochłonną metodą jest ręczne szlifowanie modelu papierem ściernym o różnej grubości. Lakierowanie modeli odbywa się za pomocą farb akrylowych o wybranym przez klienta numerze RAL.

By sprostać wymaganiom rynku, zapewniamy kompleksowe wytworzenie i wykończenie prototypów według potrzeb klienta. Zapytaj nas o dodatkową obróbkę Twojego modelu.