• Poprzedni: Wydrukowani bohaterowie filmów animowanych
  • Następny: Webinar "Druk 3D metodą SLS" część 3: post-processing
Data dodania: 8 czerwca 2021

Wydruk 3D przymiaru detalu

– kolejny przykład wydruku 3D z udziałem maszyny 3DGence
Prezentujemy kolejne case study, w którym technologia druku 3D wpłynęła na poprawę przebiegu procesu produkcyjnego.
Osoba kontaktowa
Tomasz Weis
Kierownik Działu Drukarek 3D
tel. kom.: +48 662 037 193

Druk 3D przymiaru kształtu noska, czyli części oprzyrządowania produkcyjnego w branży rolniczej

Jeden z naszych dostawców – polski producent drukarek 3D, firma 3DGence, podejmuje się różnorodnych zadań w ramach wdrażania druku 3D w przedsiębiorstwach przemysłowych, dzięki którym klienci mają możliwość zoptymalizować swoje zdolności produkcyjne.

W dzisiejszych czasach druk 3D coraz częściej pozwala rozwiązać problemy lub zmniejszyć koszty produkcyjne – nie inaczej było w przypadku zlecenia realizowanego dla firmy CNH Industrial Polska.

Producent ten zajmuje się wytwarzaniem maszyn rolniczych, takich jak kombajny do zboża oraz prasy rolnicze. Zadaniem 3DGence była optymalizacja tworzenia jednego z elementów oprzyrządowania produkcyjnego, a konkretnie wydrukowanie za pomocą technologii druku 3D przymiaru o kształcie noska, który używany był w konstrukcji głowic obrywających do kukurydzy po procesie tłoczenia. Koszt oraz czas wytworzenia takich jednostek wpływał niekorzystnie na cały proces produkcyjny, dlatego CNH Industrial postanowiła wprowadzić zmiany w ramach swojej organizacji.

1. Redukcja kosztów

 
Tworzone tradycyjnymi metodami przymiary do gotowych detali, zarówno z metalu jak i z tworzywa sztucznego, generowały duże koszty dla CNH Industrial, dlatego jednym z celów firmy było maksymalne możliwe obniżenie kosztów produkcyjnych. Dla przymiaru jednego elementu koszt ten wynosił średnio blisko 750 zł.
 
Wprowadzenie w ramach przedsiębiorstwa technologii druku 3D pozwoliło na zredukowanie kosztów wytwarzania jednego przymiaru do poziomu zaledwie kilkudziesięciu złotych. Aktualnie firma ma możliwość osiągania nawet 98% oszczędności na kosztach produkcji przymiarów.

2. Oszczędność czasu

 
Poza ograniczeniem kosztów kolejnym zadaniem, jakiemu starała się sprostać firma 3DGence było skrócenie czasu wytwarzania nowych detali, co miałoby wpływ na finalny termin wprowadzenia całego produktu na rynek. Realizowany przez firmy zewnętrzne proces zamówienia i wytworzenia przymiarów elementów trwał nawet do 3-4 tygodni. Wprowadzenie w ramach firmy drukarki 3D dało CNH Industrial możliwość wyprodukowania detalu w ciągu jednego dnia. Natomiast sam przymiar wydrukowany jest w zaledwie 40 minut.

3. Lepsza kontrola jakości

 
Sprawdzanie poprawności wykonania części w procesie produkcyjnym w CNH Industrial przeprowadzane było wyrywkowo przez pracownika kontroli jakości. Znalezienie niezgodności w zakresie gięcia oznaczało konieczność odrzucenia całej partii stosowanego materiału.
 
Zastosowanie technologii druku 3D pozwoliło nie tylko na skrócenie czasu wykrycia wadliwych sztuk przymiarów, dzięki możliwości szybkiej reakcji, lecz także na odrzucenie tylko błędnie wykonanych modeli, a nie całych partii produkcyjnych. Maszyna 3DGence zaoszczędziła zarówno czas kontroli, jak również materiał do wykonywania przymiarów detali.

Wizualizacja modelu w programie 3DGence Slicer 4.0

Podgląd na geometrię modelu

„Zastosowanie druku 3D pozwala osiągnąć naszej firmie znaczące oszczędności zarówno pod względem czasu jak i kosztów poniesionych na przygotowywanie przymiarów i sprawdzianów. Nawet o 98% możemy zredukować koszty na produkcji pojedynczego elementu, dzięki temu bardzo szybko zanotowaliśmy zwrot z inwestycji w drukarkę 3DGence.”
 

– Szymon Gumółka, Marketing Manager

Porównanie rozwiązania 3DGence z konkurencyjnymi dostawcami

3DGence

Metoda konwencjonalna – frezowanie

KOSZT

37 zł

2 250 zł

CZAS

1 dzień

do 28 dni

Wykorzystane narzędzia

Pliki do pobrania

Powiązane treści