• Poprzedni: Webinar "Druk 3D metodą SLS" część 2: systemy
  • Następny: Darmowy BOX próbek 3D
Data dodania: 5 maja 2021

Wydruk 3D uchwytu do kamery przemysłowej

– realizacja przy wykorzystaniu drukarki 3DGence
Kolejny raz udowadniamy, że wytwarzanie części za pomocą druku 3D, szczególnie do precyzyjnych zastosowań, pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.
Osoba kontaktowa
Tomasz Weis
Kierownik Działu Drukarek 3D
tel. kom.: +48 662 037 193

Szybciej, łatwiej, profesjonalnie – czyli jak wydrukowane w 3D elementy pozwoliły zoptymalizować proces testowania wizyjnego

Przeprowadzanie testów systemów wizyjnych z wykorzystaniem kamer przemysłowych jest zarówno precyzyjnym, jak i czasochłonnym zadaniem. Wykorzystywane w ramach tego procesu komponenty powinny więc odznaczać się nie tylko dobrą jakością wykonania, lecz także w jak największym stopniu ułatwiać cały proces, zachowując przy tym opłacalność kosztową.

Przed takim zadaniem stanęła firma 3DGence przyjmując zlecenie od swojego klienta firmy BALLUFF – producenta rozwiązań z zakresu automatyki przemysłowej. Zapewnia ona usprawnienie procesów produkcyjnych, dostarczając zaawansowane produkty do przetwarzania obrazu, takie jak czujniki czy kamery, rozwiązania z zakresu identyfikacji i sieci przemysłowych, jak również oprogramowanie dla kompletnych rozwiązań systemowych.

BALLUFF przeprowadza dla swoich klientów testy systemów wizyjnych, realizowane w ściśle określonych warunkach, w odpowiednio przygotowanym do tego celu laboratorium. Istotne w całym procesie jest właściwe zamontowanie i ustawienie kamery przemysłowej, czyli kluczowego elementu testowanego systemu.
 
Ze względu na szeroki zakres rodzajów kamer w ofercie firmy, różniących się od siebie geometrią i innymi cechami technicznymi, proces testowania musi obejmować indywidualnie dobrane elementy montażowe, zależne od rozmiaru kamery i jej zastosowania.

Koszt produkcji konwencjonalnymi metodami części montażowych, dostosowanych pod konkretne aplikacje, był zbyt wysoki. Kolejne koszty oraz wydłużenie czasu realizacji generowałyby poprawki i dopasowywanie części pod różną geometrię uchwytów.
 
Z tego powodu postanowiono wykorzystać druk 3D do produkcji mocowań do kamer na stanowiskach testowych. Wdrożenie maszyny 3DGence w ramach firmy BALLUFF wprowadziło szereg korzyści, m.in. pozwoliło na ograniczenie kosztów produkcji, skróciło czas wytwarzania elementów oraz ułatwiło przeprowadzenie testów. Inżynierowie BALLUFF mogli zacząć swobodnie projektować nowe modele, poszerzając możliwości rozwiązań firmy i dostosowując części montażowe do własnych pomysłów.

Jakie efekty osiągnięto dzięki zastosowaniu druku 3D przy tworzeniu elementu montażowego kamery przemysłowej?

1. Szybsza i łatwiejsza aplikacja kamer na stanowisku testowym

 
Wytwarzanie za pomocą druku 3D (technologia FDM/FFF) indywidualnie dopasowanych uchwytów do każdej kamery pozwoliło na znaczne skrócenie czasu potrzebnego na ich montaż na stanowisku testowym. Przed zastosowaniem druku 3D firma BALLUFF stosowała do instalacji urządzeń ramiona przegubowe z sześcioma stopniami swobody.
 
Ramiona te były uniwersalnie używane do każdego rodzaju kamery, dlatego wymagały wielu poprawek w czasie ustawień urządzenia – te czasochłonne czynności zajmowały nawet do 4 godzin. Mocowanie wykonane za pomocą druku 3D skróciło czas montażu do kilku minut.

2. Profesjonalny wygląd raportów przesyłanych do klientów

 
Wcześniej stosowane ramiona przegubowe, przez swoje spore gabaryty powodowały, że pozostawało niewiele miejsca na inne elementy. Wpływało to znacznie na estetykę raportów wysyłanych do klienta po dokonaniu testu aplikacji wizyjnej. Wydrukowane za pomocą druku 3D FDM dopasowane części uchwytu pozwoliły na zaprezentowanie klientom w profesjonalny sposób raportów wizualnych po przeprowadzonych testach.

3. Inne korzyści, jakie uzyskano dzięki wykorzystaniu technologii druku 3D

 

  • niskie koszty produkcji nowych elementów
  • szybkie wytwarzanie nowych elementów
  • brak konieczności korzystania z usług firm zewnętrznych przy produkcji uchwytów
  • lekkie lecz stabilne części montażowe, pozwalające na przeprowadzanie powtarzalnych procesów
  • łatwość obróbki części
  • rozszerzenie możliwości gotowych rozwiązań firmy

„Jako firma zajmująca się automatyzacją różnych procesów produkcji koncentrujemy się przede wszystkim na Przemyśle 4.0. W naszej siedzibie powstają wszystkie nasze rozwiązania, w tym również aplikacje wizyjne. Odkąd mamy drukarkę 3D w firmie zwiększyła się przede wszystkim kultura pracy w laboratorium. Teraz możemy bardzo szybko wykonać element montażowy dostosowany do konkretnych kamer oraz do danego stanowiska testowego. Zależało nam na przyspieszeniu samego procesu przeprowadzenia wizji. Udało nam się to wdrażając technologię druku 3D w firmie.”

– Szymon Gumółka, Marketing Manager

Porównanie rozwiązania 3DGence z konkurencyjnymi dostawcami

3DGence

Dostawcy konkurencyjni

KOSZT

50 zł

4 000 zł

CZAS

2 godz

2-3 tygodnie

MATERIAŁ

ABS

aluminium

Dostępne drukarki 3DGence z serii INDUSTRY

Pliki do pobrania

Powiązane treści