• Poprzedni: EOS Xperience Day 2022
  • Następny: Nowość! Automatyczne układanie elementów w oprogramowaniu Sintratec
Data dodania: 3 listopada 2021

YOU MAWO

skanowanie, druk 3D i obróbka wykończeniowa kluczem do spersonalizowanych oprawek okularów

Okulary drukowane w 3D to nie lada gratka w zakresie technologii addytywnych dla sektora konsumenckiego, zwłaszcza gdy coraz więcej firm wprowadza na rynek unikatowe i niepowtarzalne rozwiązania. Niemiecka firma YOU MAWO wykorzystuje tę technologię, aby nadać okularom nieco więcej indywidualizmu. Firma, której nazwa w rozwinięciu oznacza “Your Magic World” (Twój Magiczny Świat), wykorzystuje połączenie druku 3D w technologii SLS firmy EOS GmbH wraz z rozwiązaniami wykończeniowymi DyeMansion w produkcji oprawek dopasowanych do indywidualnych potrzeb klienta.

Przed wprowadzeniem druku 3D, proces tworzenia spersonalizowanych okularów był bardzo kosztowny i skomplikowany. Według Sebastiana Zenetti – dyrektora zarządzającego i szefa sprzedaży w YOU MAWO, same pomiary trwały nawet do dwóch godzin. Nie wspominając już o czasie i kosztach wykonania jednorazowych oprawek przy użyciu konwencjonalnych metod produkcji. Cyfrowe procesy produkcyjne, takie jak druk 3D, usuwają tę barierę sprawiając, że dopasowane do potrzeb klienta oprawki okularów stają się łatwo dostępnym oraz popularnym rozwiązaniem.

Firma YOU MAWO kładzie nacisk na prostotę. Do skanowania twarzy wykorzystywane są aparaty fotograficzne w urządzeniach iPhone i iPad. W kolejnym kroku wstępnie zaprojektowane oprawki dopasowywane są do twarzy klienta, zachowując jednocześnie oryginalny charakter projektu. Indywidualne oprawki są następnie drukowane za pomocą technologii 3D na drukarce EOS Formiga P110 oraz EOS P396, a na końcu poddawane obróbce wykończeniowej przy użyciu rozwiązań firmy DyeMansion.

Połączenie druku 3D SLS i rozwiązań do wykańczania DyeMansion daje w efekcie wysokiej jakości oprawki, które są przyjazne dla skóry, o 30% lżejsze od konwencjonalnych plastikowych okularów, a także dopasowane do twarzy użytkownika. Oprawki mogą być także personalizowane za pomocą różnych kolorów.

Obecnie YOU MAWO oferuje 15 różnych opcji kolorystycznych, lecz firma zapowiada, że na horyzoncie pojawi się ich więcej, dzięki opcji barwienia elementów na urządzeniu DyeMansion DM60. Warto również zauważyć, że drukowane w 3D oprawki nie są zwyczajnie pokryte farbą – są barwione przy użyciu oferowanego przez DyeMansion procesu DeepDye Coloring, który absorbuje farbę w głąb części, minimalizując efekty zadrapań i codziennego zużycia.

“Jednym z największych wyzwań było stworzenie skalowalnego i powtarzalnego procesu” – wyjaśnia Zenetti. “To była główna część naszego rozwoju w ciągu ostatnich lat, w której DyeMansion był jednym z Partnerów odgrywających główną rolę w osiągnięciu tego celu. Nie tylko dla nas, ale dla całej branży”.

Oprócz dostosowania do potrzeb klienta, druk 3D oferuje firmie YOU MAWO również pewien stopień elastyczności, który nie byłby możliwy w przypadku konwencjonalnych metod produkcji. Przynosi to korzyści po stronie wytwórczej, zapewniając krótszy czas wdrażania nowych produktów. Optycy natomiast mogą korzystać z mniejszej ilości zasobów, dzięki stosowaniu szybkiej produkcji na żądanie.

YOU MAWO SLS PA2200 PA12 dyemansion eyeware okularyYOU MAWO SLS PA2200 PA12 dyemansion eyeware okularyYOU MAWO SLS PA2200 PA12 dyemansion eyeware okularyYOU MAWO SLS PA2200 PA12 dyemansion eyeware okularyYOU MAWO SLS PA2200 PA12 dyemansion eyeware okulary

“Dla YOU MAWO kluczem do sukcesu jest innowacyjne skanowanie 3D, dane, analizy, AI i oprogramowanie” – powiedział Zenetti. “Od nowych projektów, po dostosowywanie i skanowanie okularów”.

Dziś firma z branży optycznej współpracuje z ponad 800 partnerami biznesowymi w 20 krajach, sprzedając swoje wydrukowane w 3D okulary za pośrednictwem sieci wybranych salonów optycznych.

Odtwarzaj film

Powiązane treści