• Poprzedni: Podsumowanie roku 2014 oczami Stratasys
  • Następny: Wesołych Świąt!
Data dodania: 7 stycznia 2015

Zastosowanie druku 3D w transplantologii twarzy

Dr Frank J. Rybicki, dyrektor Laboratorium Obrazowania i Nauk Stosowanych w Brigham and Women's Hospital, w Bostonie, na corocznym spotkaniu Towarzystwa Radiologicznego Ameryki Północnej 2014 w Chicago, przedstawił znaczenie druku 3D w całościowych przeszczepach twarzy.

Druk 3D a transplantacja twarzy

Dr Frank J. Rybicki, dyrektor Laboratorium Obrazowania i Nauk Stosowanych w Brigham and Women’s Hospital, w Bostonie,  na corocznym spotkaniu Towarzystwa Radiologicznego Ameryki Północnej 2014 w Chicago, przedstawił znaczenie druku 3D w całościowych przeszczepach twarzy. Dr Rybicki użył wydruków 3D wykonanych na urządzeniach firmy Stratasys do wizualizacji tkanek miękkich twarzy w czasie analizy przedoperacyjnej.

Podczas konferencji prasowej zaprezentowane zostało znaczenie modeli 3D w działaniach przed i pooperacyjnych. Wizualizacje tkanek oraz struktur kostnych twarzy powstały na urządzeniach Objet500 Connex3 oraz Objet Eden 260VS firmy Stratasys. Modele te stosowane są przez zespół doktora Rybickiego do analiz zmian i poziomu regeneracji tkanek miękkich.

Dr Rybicki oraz jego zespół ekspertów przedstawił druk 3D jako przełomowe rozwiązanie technologiczne dla dzisiejszej medycyny. Opisywany przykład dotyczył pacjentki Oddziału Transplantologii Pani Carmen Blandin Tarleton. „Wykonalismy wydruk 3D tkanek miękkich twarzy Pani Tarleton przed i po przeprowadzonej operacji. Dzięki niedostępnym wcześniej nowoczesnym metodom zaprezentujemy niewiarygodne zmiany które zaszły po całościowej transplantacji twarzy. Tkanki miękkie twarzy wydrukowane w postaci jednej bryły są znacznie lepsze od serii fotografii. Pozwalają one zwizualizować przestrzeń pomiędzy skóra i kośćcem, która była wcześniej niewidoczna na wizualizacjach 2D” powiedział dr Rybiński.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z konferencji:

Galeria zdjęć