• Wydruki 3D formy odlewnicze butelki
Wydruki 3D formy odlewnicze butelki

Formy rozdmuchowe – drukowanie form rozdmuchowych na drukarkach 3D

Formy rozdmuchowe to proces produkcyjny, którego celem jest wytworzenie pustych w środku plastikowych elementów takich jak butelki czy inne opakowania. Wytwarzanie takich komponentów jest szybkie i efektywne, ale prototypowanie modelu formy rozdmuchowej już nie.

W przeszłości firmy z tej branży często omijały proces prototypowania swoich produktów z racji wysokich kosztów i czasu wytworzenia. Stworzenie takiej formy rozdmuchowej jak i kontrola parametrów procesu wymaga dużej wiedzy. Mała zmiana w geometrii modelu, temperatury procesu lub ciśnieniu, z jakim model jest rozdmuchiwany w formie, może dramatycznie wpłynąć na efekt końcowy. Prototypowanie pozwala konstruktorom na zatwierdzenie tych parametrów i przyspieszenie akceptacji wyglądu końcowego produktu. Wyróżniamy trzy rodzaje formowania EBM (extrusion blow molding), IBM (injection blow molding) oraz ISBM (injection stretch blow molding).

Technologie PolyJet oraz FDM pozwalają na produkcję elementów powstałych poprzez rozdmuchiwanie w krótszym czasie i tańszym kosztem. Dzięki naszym technologiom firmy mogą zaprojektować formę rozdmuchową, wyprodukować narzędzie i rozdmuchać produkt o właściwościach i jakości produktu końcowego we wszystkich trzech technologiach rozdmuchu.