• Poprzedni: Sposoby wykańczania modeli
  • Następny: Formy silikonowe
Data dodania: 24 sierpnia 2015

Aplikacje zaawansowane

Technologie przyrostowe to nie tylko tworzenie prototypów wizualizacyjnych czy funkcjonalnych.

Technologie przyrostowe to nie tylko tworzenie prototypów wizualizacyjnych czy funkcjonalnych, ale także bardziej zaawansowane technologicznie aplikacje typu produkcja specjalistycznych narzędzi czy części urządzeń. Poniżej przedstawiono kilka przykładów nietypowych zastosowań systemów przyrostowych.

Do zaawansowanych aplikacji systemów Additive Manufacturing można zaliczyć produkcję specjalistycznych, jednostkowych elementów, które posiadają skomplikowaną geometrię oraz wymagają specjalnych własności fizyczno-chemicznych. Drukarka 3D pracująca na bazie technologii FDM ma zastosowanie w produkcji komponentów do cewek stosowanych w rezonansie magnetycznym. Pierwotnie firma produkowała je na bazie form silikonowych i jeden zespół składał się z 24 elementów, co  zarówno znacznie wydłużało czas produkcji, jak i zwiększało koszty. Po zmianie procesu technologicznego na systemy przyrostowe zmniejszono koszty o 80%, a czas realizacji skrócono o około 94%.

Inny przykład z branży medycznej to produkcja wirówek do szybkiego sprawdzania zgodności grupy krwi dawcy i biorcy. Wyzwaniem w tym przypadku było zmniejszenie ilości komponentów składowych elementu obrotowego oraz skrócenie czasu produkcji, dodatkowym wymaganiem była biokompatybilność elementu. Wymagania te spełniła technologia spieku laserowego firmy EOS i materiał PA12. Dzięki zastosowaniu tej technologii liczba elementów zmniejszyła się z 32 do 3 (dwa elementy wykonane w technologii SLS oraz tradycyjnie wykonany metalowy pierścień).

Dzięki połączeniu technologii spieku laserowego metali oraz oprogramowania firmy WITHIN możemy uzyskać elementy o skomplikowanej strukturze gąbczastej, która znajdzie swoje zastosowanie w implantologii. Technologia DMLS posiada w swojej szerokiej ofercie materiałów tytan medyczny, który w połączeniu z wcześniej wspomnianym oprogramowaniem daje możliwość tworzenia indywidualnych implantów o strukturze gąbczastej czy sieciowanej, by kość mogła lepiej wrastać w wszczepiony implant co stopień przyjęcia implantu przez ciało pacjenta.

Więcej interesujących aplikacji znajdą Państwo w artykułach publikowanych na naszej stronie.