Technologie

Technologie druku 3D oferowane przez BIBUS MENOS

BIBUS MENOS w swoim portfolio posiada technologie wytwarzania przyrostowego takich liderów rynku jak EOS3DGence, Rapid ShapeSintratec, oraz innowacyjne technologie firmy Lithoz oraz 3D MicroPrint.
 
Technologia FDM/FFF (Fused Deposition Modeling/Fused Filament Fabrication) jest rozwijana na świecie od początku lat 90-tych. Od początku największą zaletą tej metody Rapid Prototyping jest tanie budowanie prototypów z inżynieryjnych tworzyw sztucznych, takich jak: ABS, ASA, PC, PC-ABS, PEI oraz PEEK, przez co uzyskujemy detale zbliżone do modeli formowanych wtryskowo.
 
Metoda PolyJet to fotopolimerowa, multi-materiałowa oraz multi-kolorowa technologia wytwarzania przyrostowego.
 
Technologia SLS (Selective Laser Sintering) to jedna z najstarszych metod szybkiego prototypowania zaraz obok SLA. Umożliwia tworzenie modeli z materiałów na bazie Poliamidu 12. SLS jest rozwijany i udoskonalany od ponad 30 lat i obecnie jest najczęściej stosowaną metodą Additive Manufacturing (AM) do krótkoseryjnej produkcji, jako konkurencja dla elementów z formowania wtryskowego. Coraz więcej firm stosuje systemy AM wykorzystujące technologie SLS, jako alternatywę przy nisko i średnio seryjnej produkcji skomplikowanych geometrycznie detali.
 
Metoda wytwarzania DMLS (Direct Metal Laser Sintering) to technologia umożliwiająca wydruk elementów metalowych, rozwijana przez firmę EOS ponad 20 lat. To co odróżnia technologię DMLS od rozwiązań konkurencyjnych typu SLM czy LC to przede wszystkim powtarzalne parametry wytrzymałościowe budowanych elementów oraz duża skala przemysłowych i medycznych wdrożeń produkcyjnych. Ideą DMLS jest tworzenie bardzo skomplikowanych kształtów, które mogą być niemożliwe do wytworzenia metodami odlewniczymi i do tego z materiałów trudno obrabialnych.
 
Technologia LCM (Lithography-based Ceramic Manufacturing) została opatentowana przez austriacką firmę Lithoz GmbH i pozwala na szybkie budowanie niemal dowolnie skomplikowanych technicznych, a także medycznych modeli z materiałów ceramicznych. LCM przypomina w działaniu proces stereolitografii na bazie chipów DLP z wykorzystaniem światła niebieskiego.