• Strona główna
  • Blog
  • Chwytak pneumatyczny wykonany w technologii FDM przy użyciu systemu produkcyjnego Fortus
  • Poprzedni: FORMY 2.0 Wydrukowanie modelu na drukarce 3D to nie koniec możliwości
  • Następny: EOS: M290 zastąpi M280
Data dodania: 11 sierpnia 2014

Chwytak pneumatyczny wykonany w technologii FDM przy użyciu systemu produkcyjnego Fortus

Chwytak pneumatyczny wydrukowany za pomocą drukarek 3D firmy Stratasys

Digital Mechanics AB ze Szwecji łączy umiejętności projektowe i doświadczenie inżynieryjne z technologiami  druku 3D aby sprostać wszelkim  wyzwaniom produkcyjnym. Digital Mechanics  AB  podjęło się zadania przeprojektowania  chwytaka  produkcyjnego. Po przeanalizowaniu dostępnych rozwiązań technologicznych wybrali technologie wytwarzania przyrostowego DDM w której pracuje linia maszyn FORTUS firmy Stratasys.

Chwytak wykorzystywany jest do przenoszenia stożkowych elementów o średnicy od 400mm do 500mm.  Głównym celem było przeprojektowanie  przewodów  podciśnieniowych chwytaka w taki sposób aby zostały one zintegrowane w korpus uchwytu.

Proces ten okazał się zbyt kosztowny przy użyciu konwencjonalnych  narzędzi i technik produkcyjnych.  Z pomocą przyszła technologia druku 3D FDM, która okazała się rozwiązaniem nie tylko prototypowym ale także produkcyjnym. Wykonanie wewnętrznych przewodów podciśnieniowych przy użyciu metody FDM nie stanowiło większego problemu dzięki wytwarzaniu przyrostowemu.

Firma Digital Mechanics  AB postanowiła przetestować linię maszyn  FORTUS pod kątem produkcji nowych części. Na systemie FORTUS zostały wykonane  wszystkie sztywne, plastikowe elementy chwytaka w przeciągu kilku dni co w porównaniu do innych metod zajęło by kilka tygodni. Testy funkcjonale pokazały, że przeprojektowane  przewody  generują wystarczające podciśnienie aby podnieść i przetransportować stożkowe elementy.

Wyniki testów pozwoliły na wprowadzenie tej konstrukcji chwytaka do użytku co poprawiło znacznie wydajność produkcyjną. Jest to kolejny dowód na to, że coraz bardziej zacierają się granice między prototypowaniem a produkcją przy użyciu drukarek 3D.

Szwedzki producent jest potwierdzeniem stałego rozwoju  zastosowań technologii przyrostowych  w aplikacjach produkcyjnych.