• Poprzedni: Formy rozdmuchowe
  • Następny: Formy do pulpy papierowej
Data dodania: 24 sierpnia 2015

Formy wtryskowe

Formy do szybkiej i krótkoseryjnej produkcji elementów elastycznych.

Formy wtryskowe – drukowanie form wtryskowych na drukarkach 3D

Wytworzenie formy wtryskowej za pomocą maszyn przyrostowych i wykorzystanie jej do wtrysku mechanicznego jest teraz możliwe. Pozwala to na uzyskanie krótkiej serii produkcyjnej w czasie nawet kilku godzin.

Wydaje się to nieprawdopodobne, ale jak dowodzą próby prowadzone w firmie Ameryj Tool & Mould (zdjęcia poniżej) wydruk 3D może być wykorzystywany przy produkcji form wtryskowych na co dzień i pozwala na uzyskanie całkiem precyzyjnych wtrysków.
Oczywiście forma wydrukowana na systemach Rapid Prototyping (RP) z akrylu w technologii PolyJet (nawet o parametrach ABS’u jak prezentowany na zdjęciach) nigdy nie zastąpi narzędzia metalowego. Coraz większe zindywidualizowanie produktów i duża konkurencja narzucają wprowadzanie wielu zmian (ulepszeń) w produkcie w całym cyklu jego istnienia. Wymusza to na producentach znaczne zwiększenie ilości części potrzebnych do budowy danego przedmiotu.

Forma wtryskowa w produkcji masowej

Sprawa dotyczy nie tylko producentów dóbr masowych, ale równie produkcji oscylującej w granicach setek tysięcy sztuk rocznie i tutaj pole do popisu dla maszyn RP jest olbrzymie. Na poniższych zdjęciach przedstawiono wydruk wkładki formy wtryskowej (forma wtryskowa w kolorze zielonym) z mieszanki materiałów RGD 515 i RGD535 wykonanej na maszynie firmy Stratasys Connex3. Wkładka zamontowana jest w formie wtryskowej i nawet bez żadnej obróbki powierzchni, co jest widoczne na zdjęciach, nadaje się do wtrysku krótkiej serii produkcyjnej. Dzięki odpowiedniemu doborowi technologii i umiejętnemu wykorzystaniu wtryskarki możemy uzyskać precyzyjne detale w ciągu kilku godzin.

Biorąc pod uwagę koszty wkładki do formy wtryskowej wykonanej z metalu tradycyjnymi metodami frezowania, wydrukowana forma wtryskowa – z maszyny Additive Manufacturing – oszczędza ogromną ilość czasu i pieniędzy.

Sprawdź naszą ofertę w dziale Drukowanie 3D

Galeria zdjęć