• Poprzedni: Pomorskie Dni Druku 3D 2023 - Sustainability
 • Następny: Dobór i zastosowanie materiałów podporowych w technologii FFF
Data dodania: 10 lipca 2023

Linia EOS M2XX na przestrzeni lat

EOS GmbH jest niemiecką firmą, która od 1989 roku specjalizuje się w technologiach produkcji i przetwarzania metali. Ich flagowym modelem i wyznacznikiem jakości w zakresie średniej wielkości drukarek 3D do metalu, pracujących w technologii laserowego przetopu proszków jest linia M2XX. Najnowsza generacja M290 składa się z kilku wersji urządzenia różniących się typem zastosowanego układu optycznego, wszystkie łączy wysoka jakość wytwarzanych elementów, pozostając wciąż wzorem niezawodności. Przedstawimy ich główne cechy wraz z wpływem na wydruki 3D.

eos M2XX M290 history laser amcm

EOS GmbH jest niemiecką firmą, która specjalizuje się w technologiach produkcji i przetwarzania metali. Firma została założona w 1989 roku i jest jednym z wiodących dostawców systemów addytywnego wytwarzania, znanych również jako druk 3D.

 
EOS jest naszym głównym dostawcą i wspólnie oferujemy rozwiązania dla różnych branż, w tym lotniczej, medycznej, motoryzacyjnej i narzędziowej. Firma od ponad trzech dekad rozwija technologie przemysłowego druku 3D z wykorzystaniem przetopu laserowego proszków tworząc przedmioty warstwa po warstwie. Wyróżnia się dwie linie wytwarzania: polimerową SLS i metalową DMLS, w tym artykule skupimy się na tej drugiej.

Technologia DMLS (Direct Metal Laser Sintering) posiada wiele zalet, takich jak możliwość wytwarzania skomplikowanych geometrii, niemożliwych do osiągnięcia tradycyjnymi metodami wytwarzania, znacznie szybszy czasy produkcji, a obecnie jest wykorzystywana do seryjnej produkcji w wielu gałęziach przemysłu. Druk 3D z metalu jest szeroko stosowany w branży lotniczej, medycznej, motoryzacyjnej, odlewniczej i narzędziowej.

1994200420092014
 
 eosintm250
 eosint m270eosint m280eos m290
EOSINT M 250EOSINT M270EOSINT M 280EOS M 290
 • Początek nowej technologii
 • Pierwsze parametry procesowe 20 µm DM20
 • Zastosowanie lasera włóknowego zamiast gazowego
 • Wysokiej jakości detale – zastosowania stomatologiczne
 • Opcja 200W i 400W lasera
 • Przepływ laminarnego gazu osłonowego
 • Niezawodność produkcyjna
 • Intuicyjne oprogramowanie
 • rozwinięty monitoring procesu
 • samo-czyszczący układ filtracyjny gazu osłonowego

Najbardziej popularnym systemem na rynku stał się model EOS M2XX, gdzie XX oznacza kolejne generacje modelu, którego początki sięgają pierwszej połowy lat 90’. EOS M250 Xtended to system, który dał początek możliwości wytwarzania prototypowych form wtryskowych z pierwszymi geometriami układu kanałów konformalnych dla branży narzędziowej. Od tamtego czasu, na przestrzeni 25 lat zainstalowano ponad 1500 systemów serii M2XX.
 
W wyniku następnych generacji model M2XX stał się wyznacznikiem jakości w zakresie średniej wielkości drukarek 3D do metalu, pracujących w technologii laserowego przetopu proszków.

Wkraczając z drugą dekadę XXI wieku EOS nieustannie rozwija swój najpopularniejszy produkt wdrażając systemy ze zmienionym profilem wiązki lasera. Otwiera to nowe możliwości przetwórcze, a także technologię dynamicznego monitorowania pracy lasera i dostosowywania jego mocy Smart Fusion, która redukuje do minimum ilość stosowanych struktur podporowych wchodząc w zakres „free support”.

 
Zastosowanie nowego lasera firmy nLight AFX1000 umożliwia stosowanie zmiennych profili kształtu wiązki w porównaniu do standardowego modelu Gaussa, kiedy energia jest oddawana koncentrycznie po model Torusa, w którym koncentracja energii ma miejsce na obwodzie plamki lasera.
 
Przejście z jednego skrajnego profilu do drugiego odbywa się w sześciu etapach. Poszczególne etapy mają zmienne profile plamki różniące się stosunkiem redystrybucji energii między jej środkiem a obwodem. Przejście miedzy jednym a drugim etapem trwa mniej niż 30 ms. Istnieje możliwość przechodzenia bezpośredniego między skrajnym etapami.

eos M2XX M290 history laser amcm

Zmienny profil wiązki lasera otwiera nowe możliwości przetwórcze:
 

 • Zwiększenie wydajności produkcyjnej o współczynnik 3 dla takich materiałów jak aluminium, 316L czy IN718 w porównaniu ze standardowym systemem EOS M290 400W
 • Opracowanie nowych strategii ekspozycji z innowacyjnym opcjami hatchingu (wypełnienia)
 • Opracowanie parametrów przetwórczych dla nowych materiałów wymagających większej średnicy wiązki lasera, w celu minimalizacji naprężeń przetopowych jak i powstawania gazów procesu spalania zaburzających czystość procesu przetwórczego

System M290 FLX dostępny jest w układzie jedno- lub dwu- laserowym dla zwiększenia wydajności produkcyjnej, a także w wersji o precyzyjnej optyce FDR, gdzie zmienność średnicy plamki jest w przedziale 55-140um, zwłaszcza dla wymagających cienkościennych aplikacji. W konfiguracji dwulaserowej istnieje możliwość przypisania różnych parametrów pracy podczas budowania jednego elementu, gdzie pierwszy z laserów będzie pełnił funkcję wstępnego podgrzania materiału, zaś drugi funkcję właściwego przetopu. Ma to ogromny wpływ na zmniejszenie ryzyka pęknięć na gorąco podczas budowania detalu.

amcm eos m 290 m290 flx

 
Zastosowanie nowego źródła energii wymusiło zmiany sprzętowe na bardziej efektywny układ chłodzenia lasera, a także układ chłodzenia gazu osłonowego z uwagi na generowanie większej energii cieplej.

Aktualnie linia M290 składa się z kilku wersji urządzenia różniących się typem zastosowanego układu optycznego, wszystkie łączy wysoka jakość wytwarzanych elementów, pozostając wciąż wzorem niezawodności.

 
EOS GmbH jest stabilnym partnerem dostarczającym przemysłowe rozwiązania w zakresie technologii przyrostowych od ponad trzydziestu lat. W tym czasie zbudował sieć powiązań partnerskich z wieloma firmami wnoszącymi wartość dodaną do branży 3D, tworząc tym samym cały ekosystem zwany EOS Ecosytem. Dzięki temu obecnie możemy korzystać z bogatego doświadczenia technologicznego i biznesowego, gdzie BIBUS MENOS czerpie swoją wiedzę od 2008 roku.

Treści powiązane