• Poprzedni: Jak druk 3D może przyczynić się do optymalizacji łańcucha dostaw
  • Następny: PROGLOVE - ubieralne skanery kodów kreskowych
Data dodania: 22 listopada 2023

Smart Fusion od EOS: Przełom w przemysłowym druku 3D metali

EOS wprowadził technologię oprogramowania Smart Fusion, jako część procesu technologicznego selektywnego przetapiania laserowego proszków metalowych. Polega ono na monitorowaniu procesu i jego automatycznej reakcji na podstawie inteligentnej kontroli temperatury przetopu w czasie rzeczywistym, która redukuje i eliminuje konieczność korzystania z struktur podporowych, oferując wydajność 2-5 razy większą w porównaniu do innych technologii.

smart fusion eos

Druk 3D z metalu stał się synonimem precyzji i nieograniczonych możliwości w dziedzinie wytwarzania. Niemniej jednak, technologia DMLS (Direct Metal Laser Sintering) – choć rewolucyjna – nie jest pozbawiona swoich wyzwań. Jednym z nich jest konieczność stosowania struktur podporowych. Konstrukcje te przyczyniają się do zwiększenia nakładów czasu i środków na finalne dopracowanie wydrukowanego elementu. Co więcej, w obliczu rosnących oczekiwań rynku oraz potrzeby zwiększania produktywności i rentowności, przedsiębiorstwa poszukują nowych, efektywniejszych rozwiązań. Na szczęście, dynamiczny rozwój technologii nie pozostaje w miejscu, oferując innowacyjne odpowiedzi na te wyzwania.

W reakcji na te krytyczne potrzeby branży, eksperci i inżynierowie z firmy EOS intensywnie pracowali nad rozwojem narzędzi, które nie tylko zaspokoją bieżące wymagania rynku, ale również wpłyną pozytywnie na przyszłe innowacje w druku 3D z metalu. Nowy pakiet oprogramowania do monitorowania od EOS zawiera unikatową, inteligentną technologię kontroli temperatury przetopu w czasie rzeczywistym, która redukuje i eliminuje konieczność korzystania z struktur podporowych, oferując wydajność 2-5 razy większą w porównaniu do innych technologii.

Nowa technologia od EOS optymalizująca druk 3D z metalu

EOS – wiodący dostawca odpowiedzialnych rozwiązań produkcyjnych wykorzystujących technologię przemysłowego druku 3D, wprowadził technologię oprogramowania Smart Fusion, jako część procesu technologicznego selektywnego przetapiania laserowego proszków metalowych.

Technologia ta dostosowuje moc lasera w czasie rzeczywistym, eliminując potrzebę stosowania większości struktur podporowych, minimalizując zużycie materiału, ograniczając potrzebę dodatkowej obróbki wykańczającej oraz obniżając koszt jednostkowy części (CPP – Cost Per Part) dla aplikacji wytwarzania przyrostowego. Smart Fusion intuicyjnie wykrywa potencjalne problemy podczas budowy, automatycznie reguluje moc lasera i eliminuje straty czasu i zasobów, które zwykle występują w przypadku metody „prób i błędów” w druku 3D. W przeciwieństwie do obecnie dostępnych technologii, Smart Fusion oferuje funkcje w czasie rzeczywistym bez znacznego wydłużenia czasu budowy. Pierwsze testy przeprowadzone przez klientów wykazały, że wydajność Smart Fusion jest od dwóch do pięciu razy większa niż konkurencyjnych rozwiązań na rynku technologii addytywnych. Niższy CPP stanowi główny argument dla wdrożenia Smart Fusion, a eliminacja potrzeby stosowania struktur podporowych sprawia, że technologia staje się bardziej atrakcyjna z punktu widzenia biznesowego. W fazie testów, EOS współpracował z różnymi organizacjami, co pozwoliło zweryfikować szybkość i wydajność Smart Fusion.

Gdy dowiedzieliśmy się o Smart Fusion i zaczęliśmy ją testować kilka miesięcy temu, od razu wiedzieliśmy, że będzie to przełomowe rozwiązanie. Nie tylko znacząco obniża koszt części, ale także ułatwia korzystanie z tomografii optycznej, co w naszej opinii jest kluczowe dla wprowadzenia AM do produkcji seryjnej. Przez ostatnie miesiące opracowaliśmy kilka produktów z EOS, które naprawdę ukazują potencjał Smart Fusion.
 

Stefan Seidel, Chief Technical Officer w Pankl Racing Systems, producent części do aut wyścigowych, lotnictwa i innych zastosowań o wysokiej wydajności.

 

Zaawansowane monitorowanie i kontrola w druku 3D z metalu

Smart Fusion mierzy ilość mocy lasera (energii) absorbowanej przez warstwę proszku. Specjalna kamera o wysokiej rozdzielczości obserwująca komorę budowy monitoruje emisje jeziorka przetopu każdej warstwy przy użyciu autorskiej technologii, a dane są przekazywane do lasera i regulowane. Skutkuje to równomiernym rozkładem energii na całej platformie, co redukuje naprężenia w częściach i zapobiega przegrzewaniu się drukowanych elementów. W istocie, Smart Fusion współpracuje z istniejącymi rozwiązaniami monitorującymi od EOS i korzysta z zaawansowanych algorytmów do obserwacji procesu budowy warstwa po warstwie, co prowadzi do uzyskania bardziej jednorodnych i spójnych części. Z perspektywy przepływu danych, EOSPRINT przygotowuje dane, które są wysyłane do drukarki 3D, a Smart Fusion współpracuje z EOSTATE i jego kamerą Optical Tomography (OT), aby monitorować, mierzyć i regulować lasery za pośrednictwem EOSYSTEM.

Smart Fusion to kolejny ważny przełom w drukowaniu 3D z metalu, zwłaszcza dla organizacji z wysoko wyspecjalizowanymi aplikacjami, takimi jak energetyka, technologie kosmiczne, mobilność i lotnictwo. Inne rozwiązania na rynku mają znaczne wady, takie jak wolniejsze czasy budowy i konieczność posiadania eksperta, aby wszystko działało prawidłowo. Smart Fusion oferuje zindustrializowane rozwiązanie, które jest szybsze, bardziej elastyczne i bardziej dostępne.
 

Mirco Schöpf, menedżer linii produktów EOS – Oprogramowanie

 

Inna organizacja, która testowała Smart Fusion, projektuje i produkuje sprzęt dla branży kosmicznej. Porównując Smart Fusion z główną konkurencyjną technologią, stwierdzono, że Smart Fusion jest ponad dwukrotnie szybsza i dostarcza lepszą jakość części.

Piękno Smart Fusion polega na tym, że jest niezwykle elastyczna, łatwa w użyciu i będzie działała z większością aplikacji klientów od razu po wdrożeniu. Rzuciliśmy naszemu zespołowi wyzwanie, aby znaleźć unikalne rozwiązanie programowe na jedno z poważniejszych wyzwań wytwarzania przyrostowego z proszków metalowych i jesteśmy niezwykle dumni z rezultatów.
 

Mirco Schöpf, menedżer linii produktów EOS – Oprogramowanie

 

Nie Czekaj – Odkryj Smart Fusion od EOS!

Smart Fusion stanowi kluczowy krok naprzód w dziedzinie selektywnego przetapiania laserowego proszków metalowych. Dzięki temu przedsiębiorstwa z branży energetycznej, kosmicznej, lotniczej i wielu innych zyskują dostęp do narzędzia, które nie tylko zaspokoi ich bieżące potrzeby, ale także rozwinie potencjał przyszłych projektów. Zainwestuj w przyszłość druku 3D już dziś i niech Twoja firma skorzysta na niezrównanej precyzji i efektywności Smart Fusion. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak Smart Fusion może przyspieszyć i ułatwić Twoje projekty druku 3D.

smart fusion eos

Treści powiązane