• Poprzedni: Odkryj Potencjał Zrównoważonego Rozwoju na VII Konferencji Pomorskie Dni Druku 3D: SUSTAINABILITY
  • Następny: Pomorskie Dni Druku 3D 2023 - Sustainability
Data dodania: 9 sierpnia 2023

Wdrożenie SINTRATEC S2 w Kontakt-Simon

W obliczu globalnej konkurencji i rosnących wymagań rynkowych, firmy na całym świecie inwestują w nowoczesne technologie, aby zyskać przewagę na rynku. Jednym z takich przykładów jest polska firma Kontakt-Simon, która wykorzystuje drukarkę 3D SINTRATEC S2 do budowy zaawansowanych prototypów w sektorze elektrycznym. Zespół badawczo rozwojowy może szybko opracowywać i weryfikować złożone projektu przy zastosowaniu technologii selektywnego spiekania laserowego.

kontakt-simon sintratec s2 sls electronics elektronika poliamid  – 100 lat doświadczenia

Początki Kontakt-Simon sięgają 1921 roku, jako Spółka Akcyjna Przemysłu Elektrycznego w Czechowicach. Dzisiaj firma jest uznanym producentem osprzętu elektroinstalacyjnego, takiego jak gniazda, przełączniki i puszki podłogowe. Jako część hiszpańskiej grupy Simon i włoskiej grupy Urmet, Kontakt-Simon stał się w ostatnich latach jedną z najszybciej rozwijających się firm w branży elektrotechnicznej, codziennie eksportując tysiące produktów. Bez wątpienia jednym z powodów wzrostów sprzedaży i wprowadzenia nowych produktów są niedawne i aktualne operacje badawczo-rozwojowe. Kontakt-Simon nie ustępuje w doskonaleniu procesów produkcyjnych i metod zarządzania, a przede wszystkim wciąż poszerza ofertę o innowacyjne rozwiązania opracowane dzięki inwestycjom w ludzi, badania i rozwój.

Zespół badawczo-rozwojowy Kontakt-Simon od kilku lat wykorzystuje drukarki 3D pracujące w technologii FDM, produkując prototypy we własnym zakresie. Kiedy ograniczenia tej technologii stały się oczywiste i nie do przeskoczenia, firma zdecydowała się przejść na technologię SLS – selektywnego spiekania laserowego, inwestując w rozwiązanie szwajcarskiego producenta drukarek 3D – firmy Sintratec. W 2022 roku Kontakt-Simon podjął decyzję o zakupie niezawodnego modelu SINTRATEC S2 i na niego przeniósł zdecydowaną większość prototypów.

Przewagą SLS nad FDM jest jednorodna, delikatnie chropowata powierzchnia, która lepiej odzwierciedla seryjną produkcję wtrysku danego elementu. Dodatkowym atutem jest wyższa wytrzymałość mechaniczna, która pozwala na zdecydowanie większą ilość testów m.in. zatrzasków.

Tomasz Wilk

 

Kierownik Działu Technicznego – Tomasz Wilk – wraz ze swoją ekipą regularnie wykorzystują SINTRATEC S2 do produkcji skomplikowanych prototypów z wytrzymałego poliamidu PA12 (nylon).

Według całego zespołu, system jest szczególnie przydatny w fazie rozwoju nowej serii, gdzie poszczególne komponenty muszą być zawsze sprawdzane. Przed przystąpieniem do druku 3D, niezwykle istotna jest weryfikacja zaprojektowanych geometrii części i ich interakcje z innymi elementami. Liczne konstrukcje wcześniej zaprojektowane są następnie wytwarzane na drukarce 3D i składane w gotowe prototypy. Po zatwierdzeniu wydrukowanych prototypów, projekty przechodzą do masowej produkcji w formowaniu wtryskowym.

Dla inżynierów Kontakt-Simon zaawansowana technologia druku 3D z pewnością otworzyła nowe możliwości, jednocześnie przyspieszając rozwój produktu, a tym samym skracając czas wprowadzenia go na rynek. SINTRATEC S2 na tamten rok był najlepszą ekonomiczną opcją pracującą w technologii SLS, szczególnie biorąc pod uwagę ilość potrzebnych elementów.

Głównymi zaletami technologii SLS w przemyśle elektrycznym na pewno jest wytwarzanie złożonych geometrii, cienkich ścianek, wysoka estetyka i dokładność, duża wytrzymałość i jednorodność w każdej z osi modeli.

Tomasz Wilk

Treści powiązane