• Poprzedni: Dobór i zastosowanie materiałów podporowych w technologii FFF
  • Następny: Relacja z DNI DRUKU 3D 2023
Data dodania: 16 czerwca 2023

Wdrożenie SINTRATEC S2 w TI Fluid Systems

TI Poland jest częścią TI Fluid Systems globalnego dostawcy w branży motoryzacyjnej. Firma specjalizuje się w rozwoju i produkcji wiodących w branży systemów płynów samochodowych, a także zbiorników paliwa i układów ich dostarczania, które znajdują się w 2/3 wszystkich pojazdów na Świecie! Weryfikacja projektów, z użyciem prototypów wykonanych w drodze tradycyjnej obróbki ubytkowej oraz odlewania, wymagała tygodni lub nawet miesięcy, generując wysokie koszty. Druk 3D okazał się idealnym rozwiązaniem wspomnianych problemów.

Jeden ze 114 oddziałów TI Automotive znajduje się w Polsce, w miejscowości Bielsko-Białej, gdzie od 18 lat szefem działu projektowego jest Paweł Pułtorak, który zaczął stopniowo wdrażać technologie przyrostowe do swoich badań i rozwoju.

 – Druk 3D jest niesamowicie ważnym narzędziem wspierającym pracę inżynierów w dziale projektowym.

Paweł Pułtorak

Poprzez zaawansowane addytywne metody wytwarzania, możliwe jest skuteczne obniżenie kosztów produkcji i czasu potrzebnego na wprowadzenie produktów na rynek.

Głównym zastosowaniem wydruków 3D w TI Poland jest weryfikacja kształtu i geometrii projektowanych elementów przed wykonaniem formy wtryskowej i przejściem do produkcji seryjnej. Ze względu na wysokie wymagania dotyczące prototypów w branży motoryzacyjnej oddział zainwestował w rozwiązanie Sintratec S2 – systemu druku 3D opartego na selektywnym spiekaniu laserowym (SLS).

Drukarka 3D Sintratec S2, szwajcarskiego producenta Sintratec, jest modułem AMP Fusion pierwszej generacji z 10-watowym laserem, oferując doskonałe rozpoczęcie pracy w świecie przemysłu druku 3D. System sprawdza się w szeregu branż na całym świecie w zakresie produkcji, prototypowania oraz badań. Jednym z przetwarzanych materiałów jest poliamid PA12, charakteryzujący się wysoką wytrzymałością, stabilnością oraz dobrą odpornością chemiczną, który to w tym przypadku pokrywa znaczną większość potrzeb w firmie w zakresie prototypowania.

Sintratec S2 jest używany praktycznie każdego dnia. Części wydrukowane w technologii SLS pozwalają ocenić, czy w zespołach jak i podzespołach występują kolizje. Wykorzystywane są również w testach funkcjonalnych oraz podczas spotkań grupy projektowej. Głównymi elementami drukowanymi w TI Fluid Systems, poza wspomnianymi wcześniej prototypami komponentów, są obudowy, elementy oprzyrządowania, szczęki i elementy robocze wspomagające montaż, a także części zamienne do działu utrzymania ruchu.

 – To co najbardziej podoba nam się w systemie Sintratec S2, to dokładność drukowanych w 3D elementów – możemy wykonywać bardzo precyzyjne komponenty, a ten aspekt jest dla nas kluczowy.

Paweł Pułtorak

 

Dla działu projektowego TI Fluid Systems precyzja i wytrzymałość tych elementów odgrywa kluczową rolę w ich wysiłkach rozwojowych. Dodatkowo po ponad roku użytkowania widoczne są również korzyści ekonomiczne wynikające z zastosowania Sintratec S2. Modułowa drukarka 3D okazuje się być zdecydowanie dobrą inwestycją!

Treści powiązane