• Poprzedni: Części do bolidu z PA2200
  • Następny: Wydruk 3D przymiaru detalu
Data dodania: 16 czerwca 2021

Wydrukowani bohaterowie filmów animowanych

Astra oraz Uziemieni są uniwersalnymi historiami o potędze ogromnej dziecięcej wyobraźni, których producentem jest Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA.

Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA rozpoczęło produkcję krótkometrażowego filmu animowanego „Astra” kierowanego do młodych widzów. Projekt realizowany jest techniką animacji lalkowej w reżyserii Michała Łubiński.

Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA swoją siedzibę ma we Wrocławiu. Jest to państwowa jednostka kultury, spadkobierca bogatego dziedzictwa Wytwórni Filmów Fabularnych. CeTA tworzy wyjątkową przestrzeń łączącą, przenikającą i uzupełniającą: technologię, kulturę i sztukę. Miejsce to daje szansę kreatywnym twórcom na urzeczywistnienie oryginalnych pomysłów, poprzez realizację wszystkich etapów profesjonalnej produkcji filmowej i telewizyjnej.

24 kwietnia 1990 roku międzynarodowe przedsięwzięcie Europejskiej Agencji Kosmicznej wraz z NASA, wystrzeliło teleskop Hubble’a. Kosmiczny teleskop przez ostatnie 30 lat wniósł istotną wartość do postępu badań przestrzeni kosmicznej, jednocześnie wprawiając w zachwyt oryginalnymi zdjęciami – zarówno bliższym jak i dalszym Wszechświatem. Teleskop Hubble’a stał się materiałem dla pracy nad filmem animowanym „Astra”.

Fabuła skupia się na Astrze, dziewczynce, która bezskutecznie stara się zapobiec podróży w nieznane swojej starszej siostry Annie, gdzie następnie wyrusza za nią z pomocą, kiedy tamtej grozi niebezpieczeństwo.
 
Lalka głównej bohaterki Astry, została stworzona z niezwykłą starannością. Nad jej wyglądem współpracują lalkarze, Momakin oraz sam reżyser. Dłonie, kosmyki włosów, ubrania, skafander, a nawet miny składają się w niezwykłą historię. Tutaj każdy detal ma znaczenie.
 
Twarze w “Astrze” zostały wytworzone poprzez zastosowanie druku 3D.

Samo przygotowanie lalek, już po wydruku, to nie lada wyzwanie. Proces ten należy do długotrwałych, żmudnych i wymagających dużej staranności i skupienia. Należy zwrócić uwagę na szeroki wachlarz min głównej bohaterki. Powstanie jednej lalki mieści się w czasie od 4 do 6 tygodni.

Za przygotowanie konstrukcji, głowy lalek i ciała z odlewów odpowiada niezastąpiony łódzki zespół specjalistów:

  • Piotr Knabe
  • Dariusz Kalita
  • Agnieszka Mikołajczyk
  • Agnieszka Smolarek

Zaś za stworzenie gąbkowych części ciała i maleńkich ubranek odpowiedzialne są Beata Jarmuż-Socha i Anna Szczęśniak.

Zdjęcia do filmu anonimowanego rozpoczęły się wraz z początkiem maja.
Projekt jest dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

Galeria "Astra"

Krótkometrażowy film animowany “Uziemieni” jest historią dziesięcioletniego chłopca Dominika, którego największym marzeniem są dalekie podróże.

Jego pokój wypełniony jest różnymi mapami oraz ciekawymi zdjęciami egzotycznych krajów. Dominik chciałby zdobyć szczyt Everest, pospacerować po Murze Chińskim a nawet wdrapać się na wieżę Eiffa i spoglądać na Paryż. Jego jedynym przyjacielem jest kaktus, który bardzo chce pomóc spełnić marzenia Dominika.

Twarze bohaterów również zostały wydrukowane przy użyciu drukarek 3D. Wykorzystano do tego technologię SLS – selektywne spiekanie laserowe. Technologia ta stanowi jedną z podstawowych metod szybkiego prototypowania, których cechą charakterystyczną jest selektywne spajanie kolejnych warstw proszku. Wykorzystywany w metodzie laser spieka cząsteczki sproszkowanego termoplastycznego polimeru, łącząc go następnie w kolejne warstwy.

Technologia SLS znajduje szerokie zastosowanie zarówno w prototypowaniu, jak i w małoseryjnej produkcji funkcjonalnych części z tworzyw sztucznych – jak w tym przypadku. Wydruki 3D wykonano na maszynie przemysłowej (drukarka 3D) EOS FORMIGA P110 Velocis. Wykorzystano materiał poliamid PA 2200, charakteryzujący się dobrymi właściwościami mechanicznymi, dobrą odpornością chemiczną oraz matową, chropowatą powierzchnią, która jest podatna na dalszą obróbkę, taką jak polerowanie, lakierowanie i malowanie.

 

Wszystkim artystom życzymy sukcesów i niecierpliwie czekamy na końcowe efekty pracy!

Galeria "Uziemieni"

Powiązane treści