Systemy DLP

Systemy DLP od Rapid Shape do produkcji super dokładnych modeli

Systemy wytwarzania przyrostowego DLP (Digital Light Processing) polega na utwardzaniu materiału fotopolimerowego za pomocą promieniowania świetlnego. W tym procesie źródłem światła jest specjalny projektor DLP.

Dokładność druku w tej technologii zależy przede wszystkim od wielkości naświetlanego piksela. Z racji korelacji odległości projektor-stół roboczy (czym projektor jest dalej oddalony od stołu roboczego tym większy jest pixel, ale zarazem jest większe pole możliwe do naświetlenia), potrzebny jest kompromis miedzy wielkością komory roboczej a finalną jakością. Systemy, gdzie wymagana jest najwyższa dokładność odwzorowania szczegółów charakteryzują się mniejszymi polami roboczymi.

W najnowszych systemach druku 3D w technologii DLP wykorzystuje się po kilka projektorów by zwiększyć zakres pola stołu roboczego. Struktury podporowe są tworzone z tego samego materiału, i po procesie wydruku trzeba je ręcznie wyłamać.

Drukarki 3D DLP dzięki świetnej dokładności idealnie sprawdzają się w takich aplikacjach gdzie potrzebna jest największa precyzja, a więc medycyna, stomatologia, jubilerstwo, modelarstwo czy części do aparatów słuchowych.